Doğu Karadeniz bölgesinde Çepniler
Çepnis in The east Black Sea region
- Tez No: 671530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma kapsamında Oğuz'ların bir kolu olan Çepni Boyu'nun, Doğu Karadeniz Bölgesindeki faaliyetleri ele alınmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda üzerinde durulan problemlem Anadolu'nun Türkleşmesi konusunda yanlış algıların bulunması bu algılardan en çok nasibini alan bölgelerden birinin de Doğu Karadeniz Bölgesi olmasıdır. Muhakkak Doğu Karadeniz Bölgesinin Türkleşmesin'de Çepniler ile birlikte birçok Türk ve Oğuz boyunun önemli katkıları bulunmaktadır. Lakin, geldikleri tarih ve bölgenin Türkleşmesinde verdikleri ön mücadeleler doğrultusunda problemin ele alınmasında en doğru tercih oldukları düşünülmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesinin Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fetettiği 1461 yılından itibaren Türkleşmeye başladığı görüşüne oldukça sık rastlanmaktadır. Bahsi geçen görüşün akademik alanda hiçbir geçerliliği bulunmamasına rağmen sosyal ve politik alanlarda bu kadar çok tekrarlanması akademik çalışmaların az olması ve sadece akademik alanlarda kalması ile alakalıdır. Çalışma ile birlikte Çepniler'in Doğu Karadeniz bölgesine geldikleri tarih ve yürütükleri faaliyetler doğrultusunda Doğu Karadeniz Bölgesinin Türkleşmesinde üstlendikleri roller yukarıda bahsi geçen problem kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın çizdiği yol ve vardığı nokta itibari ile Çepni Boyu'nun Doğu Karadeniz Bölgesinin Türkleşmesi hususundaki katkılarının önemini tarihsel kaynaklar ışığında temellendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Oğuzlar, Çepni, Doğu Karadeniz.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the activities of the Çepni tribe, a branch of the Oghuzs, in the Eastern Black Sea Region were tried to be discussed. The problem that is emphasized in this direction is that there are wrong perceptions about the Turkization of Anatolia and that one of the regions that has the most share of these perceptions is the Eastern Black Sea Region. Undoubtedly, many Turkish and Oghuz tribes, together with Chepni, made important contributions to the Turkification of the Eastern Black Sea Region. However, it is thought that they are the most correct choice in addressing the problem in line with the date they came and the preliminary struggles they gave in the Turkification of the region. It is quite common to see the view that the Eastern Black Sea Region started to become Turkic since 1461, when Fatih Sultan Mehmet conquered Trabzon. Although the aforementioned view has no validity in the academic field, its repetition in social and political fields is related to the scarcity of academic studies and the fact that it remains only in academic fields. With the study, the roles undertaken by the Chepnis in the Turkification of the Eastern Black Sea Region in line with the date they came to the Eastern Black Sea region and the activities they carried out were discussed within the scope of the above-mentioned problem. The importance of the Chepni Tribe's contributions to the Turkification of the Eastern Black Sea Region, in terms of the path drawn and the point reached by the study, is based on the light of historical sources. KEYWORDS: Oğuzlar, Çepni, East Blacksea.