Doğu Karadeniz Bölgesindeki Çepniler ve Çepni müziği
Chepnies in the Black Sea Region and Chepne music
- Tez No: 209095
- Danışmanlar: DOÇ. SONGÜL KARAHASANOĞLU ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Çepniler ve Çepni Müziği? adlı çalışmamızdört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde tarih araştırmamızayer verilmiştir. Buna göre sırasıyla Doğu Karadeniz Bölgesi'nde insan varlığınıntespit edildiği ilk günden Çepniler'in bölgede gözüktüğü döneme kadar olan kısımilk bölümde incelenmiştir. Bölgede yaşayan yerli halklardan, Pont Satraplığının vebağlı olarak Pontus'un gerçekte ne anlama geldiği konusundan, kolonileşmeçağındaki, Büyük İskender dönemindeki, Romalılar dönemindeki Trabzon şehrinden,Türklerin Anadolu'yla ve Doğu Karadeniz Bölgesi'yle kurdukları münasebetlerden,Çepniler bölgede gözükmeden önce bölgede kurulan Trabzon Rum İmparatorluğu veçevresinde oluşan Türk topluluklarından ve bu arada Gürcülerin paralı askerleriolarak Trabzon Rum İmparatorluğu'nun kurulmasında ve devamlılığında askeri güçolarak bölgeye yerleşen Kıpçak Türkleri'nden bahsedilmiştir. Kıpçaklara ayrılanbölümde bölgeye kattıkları düşünülen kültürel birikimlerden ve bunların Gagauzlargibi diğer Türk topluluklarıyla olan bağlantılarından söz edilmiştir. AyrıcaKıpçakların Karadenizin kuzey bozkırlarından doğuya ve batıya doğru yaptığı göçhareketinin Balkanlar ve Doğu Karadeniz Bölgesi arasında bir akrabalık bağıkurduğu düşünülen özelliklerine yer verilmiştir.Çalışmamızın sonraki bölümlerini Çepniler oluşturmaktadır. Çepnilerinkimlik analizi, Anadoludaki faaliyetleri, çevreyle etkileşimleri ve dinsel yapılarıüzerinde durulan konulardır. Ardından Çepni müziği ile ilgili araştırmalarımızınmeyvası olan bölüm gelmektedir. Çepnilerdeki yaylacılık geleneğinin müzikle olanbağlantısını kurduğumuz, kıyı ile yüksek kesimdeki Çepnileri böldüğümüz,kemençenin Çepnilerdeki önemine yer verdiğimiz bu bölümde önce bugüne kadarderlenmiş Çepni bölgesi müzikleri ardından da tarafımızca notaya alınmış yöredeezgiye verilen adıyla gaydeler ele alınarak analiz edilmiştir. Bu bölümün sonkısmında da Çepnilerin müzik icrasında kullandığı çalgılar ve Çepnilerin en tanınmışkemençe sanatçıları hakkında bilgilere yer verilerek sonuç bölümüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work called ?Chepnies in The Black Sea Region and Chepnie Music?consists of four main parts. In the first part of the work study of the history takesplace. According to this study, the period from human being's appearance in theBlack Sea Region to the appearance of the Chepnies in this region is studied in thefirst part. The topics mentioned are: local people living in the region; Province of thePont and what the word 'Pontus' actually means; the city of Trabzon in the time ofbecoming a colony, in the time of Alexander the Great and in the Roman time; therelationships Turkish people established with Anatolia and the Black Sea Region;Trabzon Roman Empire which was established in the region before the Chepnieswere seen here and the Turkish communities formed in the vicinity; the KipchakTurks who settled in the region as a military power and who were used as ladrones ofGeorgia to establish the Trabzon Roman Empire and its continuity. Another topicdiscussed is the cultural accumulation thought to be brought in the region by theKipchaks settling in the region reserved for them and their relationships with Turkishcommunities such as the Gagavuz . The Kipchaks' immigration from the Black Seasteppes to the east and west and the features of this immigration which is thought tobe establishing a kinship between the Balkan States and the Black Sea Region alsotake place in this study .Chepnies constitute the other parts of our work. The other subjects mentionedare the identity analysis of Chepnies and their activities in Anatolia, their interactionwith the vicinities and the structure of their religion. After this part the fruit of ourstudies about Chepnie Music takes place. In this part where we established arelationship between the transhumence activity of Chepnies and their music, wherewe divided the Chepnies into ones on the coast and the ones in the higher places, andwhere we discussed the importance of kemençe in Chepnies, first Chepnie regionmusic collected until today and then gaydes - the name given to melodies in theregion - which were written in notes by us are discussed and analysed. In the last partthe musical instruments used by Chepnies to perform a piece of music andinformation about the foremost Chepnie kemençe players take place