Özgü suç
Specific offence
  1. Tez No: 671535
  2. Yazar: TÜLAY KİTAPÇIOĞLU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Suç tipinde yer alan haksızlığı gerçekleştiren kişi faildir. Bir suçun faillik alanı, suçun kanuni tanımında belirlenen alan içerisinde yer alan kişilerden yani o suçu işleyebilecek olan kişilerden oluşmaktadır. Genel olarak suçlar herkes tarafından işlenebilir ve bu suçlar“genel suçlar”olarak adlandırılır. Ancak bazı suçlar vardır ki, yalnızca suçun kanuni tanımında yer alan özelliği ya da yükümlülüğü haiz kişi tarafından işlenebilir. Bu suçlar ise,“özgü suçlar”olarak adlandırılır. Çalışmamızın konusunu da bu suç grubu oluşturmaktadır. Suçların faillik alanına göre nasıl sınıflandırılacağı, özgü suç kavramının kapsam ve sınırlarının nasıl belirleneceği, özgü suça iştirakten dolayı fail ya da şerik olarak ceza sorumluluğunun nasıl olacağı, suçun kanuni tanımında yer alan özellik ya da yükümlülüğü haiz olmayan kişinin özgü suça iştirakinden dolayı sorumluluğunun nasıl belirleneceği başlıca tartışmalı kısımları oluşturmaktadır. Ayrıca özgü suça ilişkin olarak uygulamada ortaya çıkan sorunlar, yasal düzenlemenin yeterli olup olmadığı ve düzenlemede değişiklik ihtiyacı olup olmadığı da değerlendirmeye muhtaç konulardandır. Bu tartışmalı hususları aydınlatabilmek için özgü suç konusu çalışılmıştır. Tüm çalışmada Türk doktrini ve bilhassa Alman doktrininden büyük ölçüde istifade edilmiş ve gerek Türk gerekse de Alman yargı kararları incelenmiştir. Bu kapsamda, çalışmamızda özgü suçun kavramsal olarak incelenmesi ve tarihsel gelişimi, özgü suçun hukuki niteliği, benzer kavramlar ile ilişkisi, özgü suçu oluşturan unsurlar, özgü suçun sınıflandırılması, suçun unsurları ve unsurları dışında kalan haller ile ilişkisi, özgü suçlarda faillik, şeriklik, bağlılık kuralı ve kişisel sebeplerin sirayeti konuları incelenmiş ve normatif düzenleme önerimize yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Özgü suç, genel suç, yükümlülük, iştirak, bağlılık kuralı, faillik, şeriklik, suç, ceza kanunu, ceza hukuku.
Özet (Çeviri)
The person who committed the injustice in the crime type is the perpetrator. The field of perpetration of a crime consists of the people who are within the framework determined in the legal definition of the crime, that is, the people who can commit that crime. In general, crimes can be committed by anyone and these crimes are called“common offences”. However, there are some crimes that these crimes can only be committed by the person who has the characteristic or obligation in the legal definiton of the crime. These crimes are called“specific offences”. This criminal group constitutes the subject of our study. The main controversial parts are how to classify the crimes according to the perpetrator field, how to determine the content and limits of the specific offence concept, how will the criminal liability as perpetrator or accomplice be due to participation in a specific offence, how to determine the liability of the person who does not have characteristic or obligation in the legal definition of the crime due to participation in a specific offence. Also, the problems that arise in practice regarding the specific offence, whether the legal regulation is sufficient and whether there is a need for changes in the regulation are also issues that need to be evaluated. In order to enlighten on these controversial issues, the specific offence issue has been studied. In this whole study, it was benefited from Turkish and particularly German doctrine, and both Turkish and German judicial decisions were analyzed. In this context, the conceptual examination of the specific offence and its historical development, the legal character of the specific offence, its relationship with similar concepts, the elements constituting the specific offence, the classification of the specific offence, its relationship with elements of the crime and situaitons that is outside of the elements of the crime, in specific offence principal, secondary participant, the principle of accessory and contagion of personal reasons were analyzed and our normative regulation proposal has been included in our study. Keywords : Specific offence, common offence, legal duty to act, participation, principle of accessory, principal participant, secondary participant, crime, penal code, criminal law.