Çocuğun cinsel istismarı suçuna özgü yaptırımlar ve infaz rejimi
The sanctions for the crime of sexual abuse against child and enforcement regime
  1. Tez No: 657334
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
5237 sayılı TCK'nın 103'üncü maddesinde düzenlenen Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu, suça ilişkin yaptırımlar ve cinsel suç faillerine uygulanan yaptırımların infaz rejimleri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu, suçun nitelikli halleri, suçun özel görünüş biçimleri yönünden incelenmiş ve suçun düzenlemesinden kaynaklanan tartışmalı hususlara yer verilmiştir. Çocuğun Cinsel İstismarı Suçuna ilişkin Türk mevzuatında ve bazı ülke mevzuatlarında yer alan ve uygulanan birtakım yaptırımlar açıklanmıştır. Bu kapsamda cezalara ek olarak; ülkemiz mevzuatında da düzenlenmiş bulunan, koşullu salıverilme ve denetim süresi içerisinde hükümlülere tatbik edilen yükümlülükler ve çeşitli tıbbi tedavi yöntemleri incelenmiş olup, infaz rejimlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study consists of the crime of Sexual Abuse against Child, the sanctions related to this crime and the enforcement regime of these sanctions which are regulated in article 103 of the TCC (Turkish Criminal Code) numbered 5237. Therefore, the crime of sexual abuse against children, the aggravated types of this crime have been examined and controversial issues arising from the regulation of the crime have been included. A number of sanctions regulated and applied in the Turkish law and the laws of some countries regarding the Crime of Sexual Abuse against Child have been described. In addition to these penalties in this content; obligations and various medical treatment methods that are regulated in the legislation of our country and are applied during the period of conditional release and supervision have been examined and are mentioned.