Bir üçüncü basamak hastanesi çocuk acil servisine başvuran adli nitelikteki olguların değerlendirilmesi
Evaluation of forensic cases applying to A third stage hospital child emergency department
  1. Tez No: 671542
  2. Yazar: ÖMER ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DOÇ. DR. GAMZE ÖZGÜRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Forensic Medicine, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Bu çalışma bir üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesi çocuk acil servisine başvuran 0-18 yaş grubundaki adli olguların demografik epidemiyolojik özelliklerini ortaya koymak; geliş nedenlerini, başvuru zamanlarını, tedavi süreçlerini incelemek ve benzer çalışmalar ile karşılaştırmak için yapılmıştır. Materyal-Metod: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası Çocuk Acil Servisine Mart 2018-Mart 2020 tarihleri arasında başvuran 0-18 yaş arası 385 olgu geriye yönelik olarak incelendi.Her bir olgu uyruğu, cinsiyeti, yaşı, ikamet adresi, acil servise başvuru saati, başvuru ayı ve mevsimi, başvuru şekli, başvuru nedeni yönlerinden incelendi.Demografik veriler frekans analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction:This study was carried out to reveal the demographic epidemiological characteristics of forensic cases in the 0-18 age group who applied to the pediatric emergency service of a tertiary education and research hospital, to examine the reasons for admission, the time of admission, and the treatment processes, and to compare them with similar studies. Material-Method:385 cases aged 0-18 who applied to Istanbul Training and Research Hospital Süleymaniye Obstetrics and Pediatrics Additional Service Building Pediatric Emergency Service between March 2018 and March 2020 were retrospectively analyzed. Each case was examined in terms of nationality, gender, age, residence address, application time to the emergency service, application month and season, application method and reason for application. Demographic data were evaluated by frequency analysis. Categorical data were expressed with numbers and percentages, numerical data were expressed as mean and standard deviation values.