Cumhuriyet Döneminde tasarruf politikası: Halkın bilinçlendirilmesi (1923-1938)
Saving policy at the Republic Period: Raising awareness of the public (1923-1938)
- Tez No: 671591
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Üç ana bölümden oluşan çalışma, ağır dönemlerden geçen Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni baştan bir ekonomik sistem oluşturmasında, tasarruf ve yerlileşme kavramları ve uygulamalarının etkilerini incelemektedir. İncelemede, giriş bölümünde tasarruf kavramı ve önemi açıklanmış, birinci bölümde Osmanlı Devleti'nin son döneme ait ekonomik durumu ve tasarruf çalışmaları, ikinci bölümde Cumhuriyet'in ilk yılları ve 1929 ekonomik buhranı kapsamında tasarruf faaliyetleri incelenmiş, üçüncü bölümde ise halkın tasarruf konusunda bilinçlendirmesi ve Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti faaliyetlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work consists of three main parts, rebuild an economic system in the Republic of Turkey from the last heavy periods, savings and domestication concept and examines the impact of applications. In the introduction part of the review, the concept of saving and its importance are explained, in the first part, the economic situation of the Ottoman Empire and savings studies in the last period, in the second part, the first years of the Republic and savings activities within the scope of the 1929 economic crisis are examined, in the third part, public awareness of saving and National Economy and Savings Association activities were mentioned.