Düşük hacimli üretimde istatistiksel süreç kontrolü ve HTEA tabanlı bir kalite kontrol model önerisi
Short-run statistical process control and a FMEA-based model proposal for quality control
- Tez No: 671592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAİT TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde maliyetlerin azaltılması için eş zamanlı olarak kitlesel üretim ve stokların azaltılması önem kazanmaktadır. Bu yüzden de ürünlerin sipariş miktarlarıyla ilgili algoritmalar değişmiştir ve bunun sonunda da küçük parti kavramı öne çıkmaya başlamıştır. Üretim süreçlerinde Shewhart kontrol diyagramları kullanılmaktadır. Ancak küçük partili üretimlerde süreç izlenirken, Shewhart klasik istatistiksel kontrol diyagramlarından istenilen sonuç alınamadığı için yeni arayışlara girilmiştir ve küçük partili süreç kontrol diyagramları geliştirilmiştir. Bununla birlikte, geliştirilen küçük partili süreç kontrol diyagramlarının sınırlı kaynaklardan dolayı tüm süreçlere uygulanması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden, kritik öneme sahip riskli süreçler önceliklendirilerek, yüksek riskli süreçlerin hızlı şekilde belirlenmesi ve bu süreçlere uygun istatistiksel süreç kontrol grafiklerinin kullanılması, süreçlerin kontrol altına alınmasını kolaylaştırarak işletme maliyetlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu tez kapsamında öncelikle küçük parti süreç kontrol diyagramları seçim kriterleri incelenmiştir. Çalışmada Hata Türü ve Etkileri Analizi (Failure Mode and Effect Analyse – FMEA) yönteminden yararlanılarak öncelikle incelenen süreçlerin hata risk seviyelerine göre sıralanması ve buna göre istatistiksel proses kontrol gerçekleştirilecek süreçlerin tanımlanması amaçlanmıştır.Bu kapsamda çalışmada, istatistiksel kalite kontrol gerçekleştirilecek süreçlerde, süreç tipi ve üretim modeli dikkate alınarak, uygun kontrol grafikleri önerilmiş ve bu süreçlerde kontrol grafikleri oluşturularak, süreç yeterlilikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, mass production and reduction of stocks are gaining importance in order to reduce costs. Therefore, the algorithms regarding the order quantities of the products have changed and as a result, the concept of small batch has come to the fore. Shewhart control diagrams are used in production processes. However, while the process was monitored in small batch productions, since the desired results could not be obtained from Shewhart classical statistical control diagrams, new searches were started and small batch process control diagrams were developed. However, it is not possible to apply the developed small batch process control diagrams to all processes due to limited resources. Therefore, by prioritizing critical risky processes, quickly determining high-risk processes and using statistical process control charts suitable for these processes, it helps to reduce operating costs by facilitating the control of processes. Within the scope of this thesis, first, small batch process control diagrams selection criteria have been examined. In the study, using the Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) method, it is aimed to sort the analyzed processes according to their error risk levels and to define the processes that will perform statistical process control accordingly. In this context, appropriate control charts were proposed by taking into account the process type and production model in the processes where statistical quality control would be performed, and control charts were created in these processes and process capabilities were evaluated.