Terörizmin finansmanı suçu ve önleyici tedbirler
The crime of the financing terrorism and preventive measures
  1. Tez No: 671595
  2. Yazar: ORÇUN KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüzde toplumsal düzen karşısındaki en büyük tehditlerden bir tanesi terörizmdir. Teröristlerin eylem kapasiteleri ise sağlayabilecekleri maddi varlıklar ile doğru orantılıdır. Bu nedenle, teröristlerin finanse edilmelerinin engellenmesi terörizmin önlenmesi sonucunu doğuracaktır. Hukuken terörizmin finansmanıyla mücadelenin iki unsuru bulunmaktadır. İlk unsur olan ceza tedbiri terörizmin finansmanı suçu olarak hukukumuzda uygulama alanı bulmaktadır. Hukukumuzun ikinci terörizmin finansmanıyla mücadele unsuru olan önleyici tedbirler ise malvarlıklarının dondurulması, kimlik bildirimi, şüpheli işlem bildirimi ve işlem erteleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda bu iki hukuki unsurun yanında terörizm, terörizmin finansmanı, ulusal ve uluslararası kurumlar da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one of the biggest threats to the social order is terrorism. Terrorist's capacity for action is directly proportional to the tangible assets they can provide. Therefore, preventing the financing of terrorists will result in the prevention of terrorism. Legally, there are two components to combating financing terrorism. The first component, the criminal measure, finds its application in Turkish law as the crime of financing terrorism. Preventive measures, which are the second component of our law to combat the financing of terrorism, are the freezing of assets, identity notification, suspicious transaction report and transaction delay. In addition to these two legal components; terrorism, financing of terrorism, national and international institutions are also examined in this study.