Kullanıcı, çevre, iç mekân bağlamında 21. yüzyıl barınma eğilimlerine uygulanabilir bir öneri küçük ev/tiny house
Tiny house is a suggestion applicable to the 21st century accommodation trends in the context of user, environment and indoor
  1. Tez No: 671604
  2. Yazar: GÜLPERİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH SALBACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Barınma tarih boyunca insanlığın temel ihtiyaçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktatır. Dolayısıyla zaman içerisinde kullanıcı gereksinimleri, teknolojik gelişmeler, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar sonucu yaşanılan mekânlar çeşitli gelişim ve değişimlere uğramıştır. Bugünkü“Konut”kavramının doğuşu“ihtiyaç”doğrultusunda gerçekleşmiş olsa da bu kavram için çok çeşitli tanımlamalar yapmak mümkündür. Günümüze yaklaştıkça sosyal yapının dönüşümüne bağlı olarak, tekil ve bireysel yaşamı tercih edenler, öğrenciler, çalışanlar, yaşlı bireyler ya da alternatif yaşam arayışındaki kitleler, yaşamlarının bir dönemlerinde daha küçük ve kontrol edebilir konutlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bağlamda değişen konut beklentilerine çözüm sunabilmek için fatklı yaklaşımlar geliştirilmekte olup bu yaklaşımlardan biri de küçük konut kavramıdır. Küçük konut kavramı konut mekânının sahip olduğu ebatların ölçüsel anlamda küçük olmasını ifade etmektedir. Küçük konut öncelikle bir yaşam biçimidir, belki her birey için uygun değildir ancak bu durum küçük konutların yaşam için yetersiz birimler olduğu sonucunu doğurmaz. Konut alanının büyüklüğünün kullanıcının yaşam kalitesini artırdığını söylemek doğru olmayacaktır. Farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olabilmesi konutun büyüklüğünden ziyade mekân esnekliği ve işlevselliği ile de ilgilidir. 21. Yüzyılda bir küçük ev akımı olarak karşımıza çıkan“Tiny house”(küçük ev) ABD'de özellikle 2008 küresel ekonomik krizi döneminde insanların alternatif konut arayışlarının ardından batı ülkelerinde de gelişmeye başlayan bir sektör oluşturmuştur. Küçük bir evde yaşamanın ötesinde bir sosyal hareket olarak görülen akım, minimalizm ve özgür yaşam felsefesiyle birleştiriliyor. Yaşanılan alanı küçültmenin, sadeleştirmenin ve daha az eşyayla yaşamanın yanı sıra, bu akımla insanlar çevreyle dost bir şekilde sağlıklı yaşamayı, doğada vakit geçirmeyi ve karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor. Bu çalışma konut sorununun ve barınma modellerinin gelişimi ve günümüz ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli iç mekân ve yaşam modeli arayışlarına çözüm önerisi olarak yeni bir kavram olan tiny house/ küçük ev kavramının barınma arayışına getirdiği çözüm ve farklı bir barınma modelinin geliştirilebilmesi düşüncesini irdelemek belgelenmek ve tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accommodation has emerged as one of the basic needs of humanity throughout history. Over time, the spaces where people live have undergone various developments and changes as a result of user requirements, technological developments, social and cultural needs. Although today's concept of“Housing”was born in line with the“need”, it is possible to make various definitions today. Depending on the change of social structure as we approach today, individuals, students, working individuals or elderly individuals who prefer a singular life have to choose small houses in a period of their lives. One of the concepts that emerged in order to provide solutions to changing housing needs is It has become the concept of“Small House”, which refers to the small dimensions of the housing space in terms of dimensions. The“Small House”phenomenon is primarily a way of life, maybe not suitable for every individual, but this does not result in the conclusion that small houses are insufficient units for living. It would not be correct to say that the size of the residential area increases the life quality of the user, the ability to meet the different needs of different users is related to the flexibility and functionality of the space rather than the size of the house.“Tinyhouse”(tiny house), which appears as a small house trend in the 21st century, started to develop in the western countries after people's search for alternative housing, especially during the 2008 global economic crisis, and created a sector for itself. The movement, which is seen as a social movement beyond living in a small house, is combined with the philosophy of minimalism and free life. In addition to reducing and simplifying the living space and living with less furniture, people aim to live in an environmentally friendly way, spend time in nature and reduce their carbon footprint. In this study, the solution of the Tinyhouse / Small house concept, which is a new concept, as a solution proposal to the search for a qualified interior and living model in line with the development of the housing problem and housing models and today's needs, and the idea of developing a different accommodation model.