Öğretmenlerin teknolojik yeterlikleri ile dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişki
The relationship between teachers technological competence and their digital citizenship
  1. Tez No: 671606
  2. Yazar: MERVE ALGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GURBETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı resmi İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenlerin teknolojik yeterlikleri ile dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğunu belirlemektir. Araştırma, resmi İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenlerin demografik özellikleri, öğretmenlerin eğitim sürecindeki bilgisayar ve internet kullanımı öz yeterlilik ve öğretmenlerin dijital vatandaşlıkları arasındaki ilişki düzeyini incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem ise İstanbul ilinin Eyüpsultan ilçesindeki resmi İmam Hatip Liseleri arasından seçilmiş 5 okulda görevli 150 öğretmenden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Şad ve Demir (2015) geliştirdiği“Öğretmenlerin Eğitim Süreçlerinde Bilgisayar ve İnternet Kullanımı Özyeterlilik Ölçeği”ve Kocadağ (2012) geliştirdiği“Öğretmenler İçin Dijital Vatandaşlık Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin eğitim sürecindeki bilgisayar ve internet kullanımı öz yeterlilik ile öğretmenlerin dijital vatandaşlıkları düzeyinin belirlenmesine ilişkin aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda dağılım normal olduğundan t testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda Tukey testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin eğitim sürecindeki bilgisayar ve internet kullanımı öz yeterlilik ile öğretmenlerin dijital vatandaşlıkları arasında pozitif yönde ve çok yüksek seviyede anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers technological competence and their digital citizenship by teachers working in official İmam Hatip High Schools. The research was carried out with a relational screening model to examine the demographic characteristics of teachers working in official İmam Hatip High Schools, the level of relationship between teachers' computer and internet use self-efficacy and digital citizenship of teachers. The universe of the research consists of teachers working in official İmam Hatip High Schools in Istanbul. The sample consists of 150 teachers working in 5 schools selected among the official İmam Hatip High Schools in the district of Istanbul, Eyüpsultan In the collection of the data,“Self-Efficacy Scale of Computer and Internet Use in Teachers' Training Process”developed by Şad and Demir (2015) and“Digital Citizenship Scale for Teachers”developed by Kocadağ (2012) were used. Arithmetic mean and standard deviation were used to determine the level of digital citizenship of teachers with the selfefficacy of computer and internet usage in teachers' education process. In order to reveal the difference between the variables, since the distribution is normal in binary comparisons, t test is used to compare more than two variable groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) is used. If the difference was found significant, Tukey test was applied. A positive and a very high level of meaningful relationship was determined between the self-efficacy of computer and internet use in teachers' education process and digital citizenship of teachers.