Propaganda teorileri bağlamında Türkiye'de 1977 seçimlerinin analizi
Analysis of 1977 elections in Turkey within the context of propaganda theories
- Tez No: 671608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
5 Haziran 1977 seçimine odaklanan bu çalışma; ekonomik darboğazların ve buhranların yaşandığı, iç ve dış politikalarda sorunların olduğu, iktidarda istikrarsızlıkların ve yetersizliklerin vuku bulduğu, can ve mal güvenliğinin olmadığı bir dönemde siyasal partilerin uyguladığı propagandaları incelemiştir. Seçimlere gidilen sürece gerek halk arasında gerçekleşen şiddet eylemleri gerekse siyasal parti liderlerinin gerçekleştirdiği sert söylemler damgasını vurmuştur. 1977 seçim döneminde pek çok önemli siyasal aktör olsa da bunların içinde dört siyasal parti ve lideri, döneme imza atmıştır. Mevzubahis parti ve liderler: CHP ve Bülent Ecevit, AP ve Süleyman Demirel, MHP ve Alparslan Türkeş ile MSP ve Necmettin Erbakan'dır. Bu nedenle çalışmanın odağı bu noktaya verilmiş, seçime katılan diğer dört parti (CGP, TBP, TİP, DP) tek bir başlık altında incelenmiştir. Yapılan araştırma neticesinde 1977 seçiminde; CHP ve Bülent Ecevit'in solu temsil ettiği ve demokrat söylemleri benimsediği, AP ve Süleyman Demirel'in merkez sağ temsilini koruduğu ve bir yatırımcı imajı inşa ettiği, MHP ve Alparslan Türkeş'in milliyetçilik ideolojisini kullandığı ve geçmişten güç alınmasının gerekliliğini vurguladığı, MSP ve Necmettin Erbakan'ın ise İslâmcılığı düstur bellediği ve manevi değerlerin önemini vurguladığı görülmüştür. Genel itibariyle kullanılan en yaygın propaganda türünün kaynakların belirli olması sebebiyle beyaz olduğu tespit edilmiştir. Diğer yaygın kullanılan türün ise hasımların söylem ve eylemleri üzerinden inşa edildikleri için karşı propaganda olduğu saptanmıştır. Yine bir ortaklık atfedecek şekilde en yaygın kullanılan propaganda tekniklerinin otoritenin teyidine sığınma, düşman belleme ve kalıplaşmış imaj kullanma olduğu saptanmıştır. Nihayetinde her siyasal parti hedefleri ve ideolojileri doğrultusunda propaganda politikalarını gerçekleştirmiş olsa da belli bazı ortaklıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which focuses on the election of June 5, 1977, has analyzed the propaganda of political parties in a period of economic tightness and depressions, problems in domestic and foreign policies, instabilities and inefficiencies in the government, and diminishing life security and ownership. Both the acts of violence among the people and the harsh statements made by the leaders of several political parties left their mark on the process of the election. Although there were many important political actors in the 1977 election process, four political parties and their leaders shaped the era. These parties and their leaders are CHP and Bülent Ecevit, AP and Süleyman Demirel, MHP and Alparslan Türkeş with MSP and Necmettin Erbakan. For this reason, the focus of the study pertains to this particular point and the other four parties (CGP, TBP, TİP, DP) participating in the election were examined under a joint headline. As a result of the research, in the 1977 election, it has been seen that CHP and Bülent Ecevit represented the left and adopted democratic discourses, AP and Süleyman Demirel maintained their center-right representation and built an investor image, MHP and Alparslan Türkeş used nationalism ideology and emphasized the necessity of drawing strength from the past, MSP and Necmettin Erbakan took İslamism as their guiding principle and emphasized the importance of sentimental values. It has been established that propaganda genre in common use was white, because the sources were open. It has been determined that the other widely used genre was counter propaganda due to the fact that they were to be built on the discourse and deeds of opponents. Again it has been found that the most commonly used propaganda techniques in terms of partnership were sheltering the confirmation of the authority, anticipating the enemy and using stereotyped images. In the end although each political party has carried out their propaganda policies in line with their goals and ideo-logies, it has been seen that there were certain partnerships identified.