Ergenlerde bağlanma stilleri, duygusal yeme davranışı ve diğer problemli yeme davranışlarının ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between attachment styles, emotional eating behaviors and other problematic eating behaviors in adolescents
  1. Tez No: 671609
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA NÜKET İŞİTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş: Ergenlik fiziksel, ruhsal, bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan birçok değişimin yaşandığı, aynı zamanda pek çok psikopatolojinin başlangıcını oluşturan önemli bir gelişim çağıdır. Fiziksel olarak çocukluk bedeninden çıkıp yetişkin bedenine geçmeye başlayan ergenler için bu dönemde beden imajı büyük önem kazanır. Akran grupları arasında kabul görme ve karşı cins tarafından beğenilme arzusu, toplumdaki güzellik algısının ince beden olma yönünde oluşturduğu baskı, aile içi sıkıntılar, kalıtım gibi faktörlerin de etkisiyle bu dönemde ergenlerin yeme davranışlarında bozulmalar meydana gelmektedir. Bu durum mesleki işlevselliği, kişilerarası ilişkileri ve fizyolojik dengeyi bozan, hayati risk oluşturan yeme bozukluklarının oluşumunu da arttırmaktadır. Son zamanlarda ergenler arasında katı diyetlerin, kısıtlayıcı ve aşırı yemenin, kilo, beden şekli ve yeme endişesi ve duygusal durumlarda yeme davranışının artması olarak adlandırılan duygusal yemenin yaygınlaştığı görülmektedir. Yapılan çalışmalarda erken dönemde ebeveynle kurulan ilişkinin niteliğine bağlı olarak oluşan bağlanma stillerinin, ergenlikteki bozulmuş yeme davranışları ve yeme bozukluklarında aracı rol oynadığı gözlemlenmiştir. Buna göre ebeveynleriyle güvensiz bağ kuran ergenlerin daha fazla bozulmuş yeme davranışları ve duygusal yeme gösterdiği görülmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı ergenlerde bağlanma stilleri ile duygusal yeme davranışı ve diğer problemli yeme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Denizli il merkezinde ve ilçelerinde bulunan ortaokul ve liselerde okuyan gönüllü öğrenciler ve bu yaş aralığında (11-21) olup rastgele örneklemeyle ulaşılabilen gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma grubu, yaş ortalaması 15,88 olan 600 kişiden oluşturmaktadır. Katılımcılara Ebeveyn Bilgilendirilmiş Onam ve Rıza Formu ile Katılımcı Bilgilendirilmiş Onam ve Rıza Formu verilerek, katılacak bireylerin çalışma hakkında bilgilendirilmeleri ve katılım için gönüllülük esasına dayalı onamlarının alınımı sağlanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından oluşturulan ve katılımcıların demografik özelliklerinin sorgulandığı Sosyodemografik Bilgi Formu ile geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan İlişki Ölçekleri Anketi-Ergen Formu (İÖA-E), Duygusal Yeme Ölçeği-Çocuk ve Ergen Formu (DYÖ-Ç), Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği-Ergen Formu (YBDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adolescence is an important period of development in which there are many changes in physical, spiritual, cognitive, emotional and social aspects, as well as the beginning of many psychopathologies. Body image becomes very important during this period for adolescents who physically begin to move out of the childhood body and into the adult body. During this period, the eating behaviors of adolescents are impaired due to factors such as the desire to be accepted and liked by the opposite sex among peer groups, the pressure of the perception of beauty in society to become a thin body, domestic problems, heredity. This situation also increases the occurrence of eating disorders that disrupt professional functionality, interpersonal relationships and physiological balance and pose a life risk. Recently, it has been seen that strict diets, restrictive and overeating, and emotional eating, called weight, body shape and eating anxiety, and increased eating behavior in emotional situations, have become widespread among adolescents. In studies, it has been observed that attachment styles due to the nature of the relationship with the parent in the early period play an intermediary role in disordered eating behaviors and eating disorders in adolescence. Accordingly, it is seen that adolescents who have insecure bonds with their parents show more disordered eating behaviors and emotional eating. Objective: The aim of this study is to examine the relationship between attachment styles and emotional eating behavior and other problematic eating behaviors in adolescents. Method: The sample of the study consists of volunteer students attending secondary schools and high schools in Denizli city center and its districts and volunteer participants in this age range (11-21) who can be reached by random sampling. The research group consists of 600 people with an average age of 15.88. Participants were given the Parental Informed Consent and Consent Form and the Participant Informed Consent and Consent Form, informing the participating individuals about the study and obtaining their consent on a voluntary basis for participation. In the study, the Sociodemographic Information Form, which was created by the researcher and questioned the demographic characteristics of the participants, and the Relationship Scales Questionnaire-Adolescent Form (RSQ-A), Emotional Eating Scale for Children and Adolescents Form (EES-C), Eating Disorder Examination Questionnaire in Adolescent Form (EDE‐Q) whose validity and reliability were studied, were used as data collection tools. The data obtained were analyzed with SPSS 22.0 program.