Gözetime ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemelerin etik ilkeler üzerinden değerlendirilmesi
Assessment of national and international regulations on surveillance based on ethical principles
  1. Tez No: 671613
  2. Yazar: İLAYDA YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gözetim olgusu insanlık tarihinin başlangıcından bu yana süregelmiş ve tarihsel süreç içerisinde toplumsal yapıdaki değişimlere paralel olarak biçimlenmiştir. Yeni bir olgu olmayan gözetimin, günümüzde hala bu denli yoğun bir şekilde araştırılıyor, tartışılıyor ve çalışmalara konu ediliyor olması, gözetimin basit bir iktidar pratiğinden fazlası olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde ise, teknolojik gelişmeler ve küreselleşen dünya ile gözetimin doğası da değişmiş, gündelik yaşamın rutin bir parçası haline gelmiştir. Bu durum uluslararası ve ulusal düzenlemelerin oluşturulmasını mecbur kılmıştır. Buna rağmen, var olan düzenlemelerin insanın onurunu ve özel yaşam hakkını korumakta yetersiz kalabildiğini görüyoruz. Çalışmamızda, kanunlara, düzenlemelere ve uygulamalara yol göstermek amacıyla Gary T. Marx'ın insan onurunun korunmasının öncelikli olduğu 'Yeni Gözetim İçin Etik' adlı makalesinde ortaya koymuş olduğu gözetim etiği ilkeleri ve bu ilkeler kapsamında mevcut ulusal ve uluslararası düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of surveillance has been ongoing since the beginning of human history and has been shaped in parallel with changes in the social structure in the historical process. The fact that surveillance, which is not a new phenomenon, is still being investigated, discussed and studied so intensively today, is due to the fact that surveillance is more than a simple practice of power. For ages, surveillance has been a tool used by the authorities to control, shape, reform and keep it under control. Today, with technological advances and a globalized world, the nature of surveillance has also changed and become a routine part of everyday life. This forced the creation of international and national regulations. Despite this, we see that existing regulations may be insufficient to protect human dignity and the right to private life. In order to guide laws, regulations and practices in our study, Gary T. Marx's principles of surveillance ethics, which he set out in his article 'Ethics for new surveillance', in which the protection of human dignity is a priority, and existing national and international regulations within these principles were evaluated.