Marmaris'teki otel yöneticilerinin kültürel yatkınlıklarının Bourdieucü bir analizi
Analysis of the cultural predisposition of the hotel executives in marmaris in perspective of Bourdieu
- Tez No: 671620
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Turizm disiplini geçmişten bugüne ekonomik bakışın hegemonyası altındadır. Bugün ise, turizmin bir sosyal bilim olduğu vurgulanmaktadır ve turizm ile sosyoloji, psikoloji ve antropoloji alanlarıyla ilişkisel bir yaklaşımla, disiplinlerarası çalışmalar yapmanın önemi fark edilmiştir. Turizm sektörünün önemli bir bileşeni olan otel işletmelerinin yapısı ve yönetim biçimiyle ilgili anlatımlar turizm yazınında sıklıkla yer bulsa da otel işletmelerinin verdiği hizmeti sağlayan otel işletmeleri yöneticileri ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, Marmaris'te bulunan otel yöneticilerinin; kültürel yatkınlıkları, kültürel tercihleri ve beğenileri, tüketim alışkanlıkları, gündelik pratikleri, Marmaris ve turizm ile etkileşimleri anlamak istenmiştir. Kuramsal çerçevenin temel tartışmaları, Pierre Bourdieu'nün metodolojisi, tüketim kavramı ve otel işletmelerinde tüketim ve üretim kavramları üzerinden yapılmıştır. Otel yöneticilerinin habitus ve kültürel sermayeleri araştırılmış ve bunu günlük yaşamlarındaki pratik ve beğenilerine nasıl yansıttıkları incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve yarı-yapılandırılmış görüşme soru formlarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Marmaris'te farklı türdeki otellerde yöneticilik yapan 24 kişi ile görüşülmüştür. Görüşmelerin yapıldığı otel işletmelerinin etnografik tasviri ve görüşülen otel yöneticilerinin sosyal tiplemesi yapılmıştır. Son olarak, görüşmelerden elde edilen verilerin analizi ışığında sonuçlar oluşturulmuştur. Tez çalışması ile sınıf pratik ve beğenileri, Marmaris ve turizm ile yaşam, kökler ve tercihler, mülkiyet ve tüketim kalıpları temaları oluşmuş ve Marmaris'teki kadın butik otel yöneticileri ile diğer otel yöneticileri arasında kültürel sermaye bakımından ayrım olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism as a discipline is under the dominance of economical aspect from past to present. But today, it is emphasized that tourism is a social science, and the significance of performing interdisciplinary studies with tourism and sociology, psychology and anthropology with an associative approach is also noted. Even if the statements related to the regime and the form of hotel businesses, which is an important component of the tourism industry, frequently take place in tourism literature, the studies concerning the hotel industry executives providing the service that hotel industries give are rather limited. In this dissertation study, the interaction between the hotel executives in Marmaris and their cultural predisposition, cultural preferences and taste, consumption habits, their daily practices, and Marmaris and tourism is aimed to be comprehended. The main debate on the academic framework is established on the methodology of Pierre Bourdieu, the notion of consumerism and the consumption in hotel industries, and notions of production. The habitus and cultural capital of the hotel executives are analyzed and how they pass these on their daily practices and taste is reviewed. In the analysis, qualitative research methods are used, and meetings were implemented with the questions formed as semi-structured interview questions. Meetings were held with 24 people who are executives in different kinds of hotels in Marmaris. An ethnographic depiction of the hotel businesses that are interviewed and the social typecasting of the hotel executives was enacted. Finally, the results were accomplished in light of the analysis of the input acquired through these interviews. With the dissertation study, the subjects, of class practices and tastes, life with tourism and Marmaris, roots and preferences, patterns of ownership and consumption have arisen and it's understood that there is a difference between woman executives of boutique hotels and the other hotel executives.