Öğretmen adaylarının duygusal zekâ, başarı motivasyonu ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teacher candidates' emotional intelligence, success motivation and self-efficiency
- Tez No: 671653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğretmen adaylarının demografik özelliklerinin (cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, bulunulan sınıf düzeyi, aile yönetim biçimi, ailenin eğitim durumu, ailenin büyüklüğü), başarı motivasyonları ve öz yeterlilik puanlarının duygusal zekâ puanlarını ne düzeyde yordadığını incelemektir. Çalışamada eğitim fakültesinin farklı bölümlerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının duygusal zeka (DZ) puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında çeşitli üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören 270 kadın 55 erkek toplamda 325 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarakDuygusal Zekâ Ölçeği (Trait Emotional Intelligence Questionnaire), Başarı Motivasyonu Ölçeği ve Genel Öz yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, demografik değişkenlerin (cinsiyet, ailenin yönetim biçimi, ailenin büyüklüğü, ailenin eğitim düzeyi) öğretmen adaylarının DZ düzeyini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde açıklamadığı saptanmıştır. Başarı motivasyonu ile DZ arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki tespit edilmiş, başarı motivasyonunun duygusal zekanın anlamlı bir yordayıcısı olmadığı görülmüştür.Öz yeterlilik ile DZ arasında yüksek oranda pozitif ilişki saptanmış ve öz yeterliliğin DZ' yi %63 oranında açıkladığı görülmüştür.Farklı sınıf seviyeleri ve farklı bölümlerde okuyan öğretmen adaylarının başarı motivasyonu, öz yeterlilik ve DZ puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine to what extent pre-service teachers' demographic characteristics (gender, department of education, class level, family management style, family education level, family size), achievement motivations (AMO) and self-efficacy scores predict emotional intelligence scores. In the study, it was examined whether the emotional intellegence (EI) scores of the teacher candidates studying in different departments of the education faculty differed.The study group consisted of a total of 325 teacher candidates, 270 female and 55 male, studying in the Faculty of Education at various universities in the academic year of 2020-2021. Trait EI Questionnaire, AMO Scale and General Self-Efficacy Scale were used as data collection tools in the research. The results indicated that demographic variables (gender, family management style, family size, family education level) did not explain the EI level of teacher candidates. A moderately positive relationship was found between AMO and EI, but the result was not significant. A high positive relationship was found between self-efficacy and EI, and the results showed that self-efficacy explained EI by 63%. Teachers studying at different grade levels and different departments It was determined that there was no significant difference between the AMO, self-efficacy and EI scores of the candidates.