Anti-bakteriyel ve anti-oksidan ajan olarak yeni biyoaktif boronat esterlerin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of synthesis and spectroscopic properties of new bioactive boronate esters as anti-bacterial and anti-oxidant agent
  1. Tez No: 671652
  2. Yazar: HAVA BİRSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bor bileşikleri, geniş spektrumlu antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinden dolayı en yaygın kullanılan dezenfektan ajanları arasındadır. Bununla birlikte, boronat esterlerinin veya 4,4'-Bipiridin (4,4'-bpy) bağlayıcı biyoaktif makrosiklik boronat esterlerinin antimikrobiyal özelliklerinin tam olarak çalışıldığı söylenemez. Bu bağlamda, çeşitli bakterilere karşı sitotoksitesini etkili bir şekilde azaltabilen bir B←N konakçı ile 4,4'-Bipiridin bağlayıcı biyoaktif makrosiklik boronat esterlerinin sentezi yapıldı. Antimikrobiyal ajanlar için B←N koordinasyon bağı içeren ve 4,4'-Bipiridin bağlanmış yeni biyoaktif makrosiklik boronat esterlerinin yapıları elementel analiz, NMR (1H, 13C ve 11B) spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, Floresans spektroskopisi ve LC-MS/MS spektrometresi kullanılarak karakterize edildi. Antimikrobiyal aktivite sonuçlarına göre, en iyi aktiviteyi gösteren bileşiklerin (1), (5) ve (6) olduğu belirlendi. Genel olarak değerlendirildiğinde, bu bileşiklerin streptomycin, cefazolin ve chloramphenicol antibiyotiklerinden daha yüksek aktivite sergilediği belirlenmiştir. Ayrıca, antioksidan çalışmalarında (2), (3), (4) ve (7) boronat esterlerinin standartlara çok yakın aktivite gösterdiği; (1), (5), (6) ve (8)'in ise Trx ve Prg standartlarından daha iyi aktivite gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Boron compounds are among the most widely used disinfectant agents due to their broad-spectrum antimicrobial and antioxidant activity. However, it can not be said that the antimicrobial properties of boronate esters or 4,4′-Bipyridine (4,4′-bpy) linker bioactive macrocycle boronate esters have been not fully studied. In this context, we present the synthesis of 4,4′-Bipyridine linker bioactive macrocycle boronate esters with a B←N host, which could efficiently decrease the cytotoxicity toward various bacteria. The newly synthesized bioactive macrocycle boronate esters adducted 4,4′-bipyridine with a B←N host for antimicrobial agents were characterized using elemental analysis, NMR (1H,13C, and 11B) spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, fluorescence spectra and LC-MS/MS spectrometry. According to the antimicrobial activity results, it was determined that the compounds showing the best activity were (1), (5), and (6). When evaluated in general, it was determined that these compounds exhibited higher activity than streptomycin, cefazolin and chloramphenicol antibiotics. Also, antioxidant studies show that (2), (3), (4), and (7) displayed activity very close to standards, (1), (5), (6) and (8) showed better activity than Trx and Prg standards.