Milli Kütüphane yazmalar koleksiyonu 06 MİL YZ A 7521 numaralı mecmua-i eş'ar (transkripsiyonlu metin-inceleme-seçilen gazellerin şerhi)
National Library manuscripts collection 06 MİL YZ A 7521 numbered mecmua-i >eş'ar (transkriptional text-examination-explanation of selected gazels)
  1. Tez No: 671675
  2. Yazar: TUĞBA SAVATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KARAGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmanın konusu Ankara Milli Kütüphane Yazmalar Kolleksiyonunda kayıtlı 06 Mil. Yz. A. 7521 numaralı şiir mecmuasıdır. Mecmuanın hangi tarihte kim tarafından yazıldığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Mecmuada şiirlerine yer verilen şairlerin yaşadığı yüzyıldan yola çıkarak mecmuanın 19. yüzyılda yazıldığı tahmin edilmektedir. Çalışmanın I. bölümünde mecmua ve metin şerhi hakkında bilgi verilmiştir. II. bölümde mecmuanın nüsha tavsifi yapılarak mecmuada yer alan şairler hakkında kısaca bilgi verilip çalışmanın III. bölümüne geçilmiştir. Bu bölümde mecmuanın transkripsiyonlu metni hazırlanıp mecmuada yer alan şiirler şairlerin divanlarıyla karşılaştırıldıktan sonra ve farklılıklar dipnotlarda verilmiştir. Çalışmanın IV. bölümde mecmuadan seçilen gazeller şerh edildikten sonra sonuç bölümü ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the poetry magazine registered in the Ankara National Library Manuscripts Collection at number 06 Mil. Yz. A. 7521. There is no information about the date and by whom the journal was written. Based on the century in which the poets whose poems were included in the magazine lived, it is estimated that the magazine was written in the 19th century. In the first part, information is given about the journal and its text commentary. In the second part, the copy of the magazine was described and brief information was given about the poets in the magazine and the third part of the study was started. In this section, after the transcripted text of the journal is prepared and the poems in the journal are compared with the poet's divans, the differences are given in the footnotes. In the fourth part of the study, after the gazels selected from the magazine were explained, the study was concluded with the conclusion part.