Trikotaj işletmelerinde bilgisayar destekli maliyet analizi
Cost management with computer in flat knitting company
  1. Tez No: 67169
  2. Yazar: AHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Düz örme işletmeleri için gerekli olan maliyet hesaplarının, bilgisayar desteğiyle yapılması ve bu amaçla bir bilgisayar programının hazırlanması bu çalışmanın temelini teşkil etmektedir. Birinci bölümde maliyet kavramı üzerinde durulmuş ve maliyet muhasebesinin amaçlan açıklanmıştır. Daha sonra, maliyet muhasebesinin temel kavramlarından olan Gider Türü, Masraf Yeri ve Maliyet Birimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, örnek bir işletme baz alınarak tabloların hazırlanması ve genel gider yükleme oranlarının hesaplanmasına geçilmiştir. Öncelikle örnek işletme verilerine göre tesbit edilen gider türü ve miktarlarının masraf yerlerine göre dağılımı yapılmıştır. Bu amaçla herbir gider türü için bir tablo hazırlanmış ve gider türleriyle ilgili tüm bilgiler bu tablolara girilmiştir. Tablolara girilen bilgiler daha sonra bilgisayar tarafından Gider Dağıtım Tablosu (GDT) adı verilen ana tabloya taşınmıştır. Taşınan bu bilgilerle çeşitli hesaplamalar yapılmasından sonra birim maliyete yüklenecek olan Genel İmalat, Genel İdare ve Genel Satış giderlerinin oranlan bulunmuştur. Son bölümde ise birim maliyet hesaplamalarına geçilmiştir Öncelikle, direktt işçilik ve makina giderleri gibi maliyet birimi direkt giderlerinin hesaplanması için tablolar hazırlanmıştır. Bu tablolardaki bilgiler yine bilgisayar tarafından Maliyet Birimi Hesabı adı verilen ana tabloya taşınmıştır. Bu tabloya aynı zamanda, ikinci bölümde hesaplanan genel gider yükleme oranlan da taşınmıştır. Bundan sonra, maliyet birimi direkt ve genel giderlerine göre birim maliyet hesaplamalarına geçilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this thesis cost management is investigated and the aims of cost management is outlined. Second part of the thesis consist of tables prepared from the results of the choosen reference company and calculations of general costs ratios are made. In the third part; tables are prepared for the calculations of per unit cost and per unit cost is calculated from raw data. In the final section comparison of the results are made between the values of the programme prepared to calculate the per unit cost and the values of the normal classic calculation method. IV