Energy optimization in WSN routing by using the K-means clustering algorithm and ant colony algorithm
K-means kümeleme algoritması kullanılarak WSN yönlendirmede enerji optimizasyonu ve ant koloni algoritması
- Tez No: 671685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kablosuz sensör ağı, bir cihazı izlemek için kullanılan bağlı sensör cihazlarından oluşan bir ağdır. bu devletin kontrolüne daha fazla yardımcı olmak için fiziksel durum, WSN'lerle ilgili temel sorunlardır. sensörlerin enerji tüketimi ve iletişim kuran düğümler arasındaki yönlendirme verimliliği Bu çalışmada birbirleriyle kablosuz sensör ağları için yeni bir mimari önerilmiştir, Karınca kolonisi optimizasyon algoritmasına ve K-ortalamalı kümeleme tekniğine dayalı olarak Enerji açısından çok verimli yönlendirme, sağlam ve sınırlı sürelerle Her boyutta ve altyapı gereksinimleri veya özel düğümler olmadan sensör ağları, böylece WSN'lerin uygulanmasını kolaylaştırmak ve olası uygulama yelpazesini geniş ölçüde açmak. Yöntemimiz, rota ve enerji tüketimi açısından daha verimli olduğunu kanıtladı. Leach kümeleme protokolüne ve Fuzzy-leach ve diğer kümeleme gibi varyasyonlarına şemalar.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor network is a network of connected sensor devices that are used to monitor a physical state in order to further aid the control of that state, the main issues with WSNs is the energy consumption of the sensors and the routing efficiency between the nodes that communicate with each other, in this study, a new architecture for wireless sensor networks has been proposed, based on the Ant colony optimization algorithm and K-means clustering technique, which enables very efficient routing from the energy point of view, while being robust and with limited times, in Sensor networks of any size and without infrastructure requirements or special nodes, thus facilitating the implementation of WSNs and widely opening the range of possible applications. Our method proves to have better efficiency in terms of routing and energy consumption compared to the Leach clustering protocol and its variations such as Fuzzy-leach and other clustering schemes.