Çağdaş Yunan edebiyatında birinci Atina ekolü (1830-1880) ve Atina romantik akım şiirlerinde pesimizm
The first Athenian school of modern Greek literature (1830-1880)and pessimism in the poetry of the Athenian romantic movement
- Tez No: 671684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT AKYAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Çağdaş Yunan romantizmi ve Birinci Atina Ekolü edebiyat akımı gibi (1830-1880) Türkiye'nin akademik ve kültür dünyasının yabancısı olduğu bir konunun incelenmiş olması göz önüne alınırsa, doktora çalışmamız bu yönüyle oldukça önemli ve özgün bir araştırma olarak önem arz etmektedir. Bu doktora çalışmasının amacı, 1830-1880 yıllarını kapsayan dönemde çağdaş Yunan edebiyatının, Türk literatüründe bugüne kadar bilinmeyen ve araştırılmamış yönlerini ortaya koymaktır. Bu doktora tezinin içeriği, çağdaş Yunan romantizminin ve aynı zamanda Birinci Atina Ekolü'nün şiir sanatında belirleyici bir rol ve yer teşkil eden pesimizm ve melankolinin ayrıntılı incelenmesine yoğunlaşmaktadır. Metodolojik açıdan bakıldığında, çalışmada çağdaş Yunan romantizm hareketi (doğuşu, zirveye çıkışı ve gerileme dönemi) incelenmiş ve Birinci Atina Ekolü'nün en önemli temsilcilerinin pesimist şiirlerinin analizlerine odaklanılmıştır. Çağdaş Yunan romantizmi, pesimizmin melankolik duygusu ve varoluşun acısıyla mutlak bir şekilde ilişkilidir. Birinci veya Eski Atina Ekolü terimi ile 1830-1880 yılları arasında Atina'da faaliyet gösteren şairlerin tümü kastedilmektedir. Yeni kurulan Yunan devletinin şiir üretimi, o dönemde, tamamen değişik özelliklerle, iki merkezde, Atina'da ve Yedi Adalar'da gelişmiştir. Atina'da Fenerli şairler hâkim olurken Yedi Adalı şairler, Yunanistan'ın millî şairi olan Dionysios Solomos'u (1798-1857) önderleri olarak kabul etmekteydiler. Birinci Atina Ekolü'nün en önemli özelliği, romantizm, melankoli ve pesimizmdir. Bu ekolün şairleri, şiirlerinde, Dimotiki yani halk dilinin sadeliği ile hiçbir ilgisi bulunmayan, aşırı ve katı Katharevousa dilini kullanmışlardır. Birinci Atina ekolü şairlerinin en önemli esin kaynağı bilhassa Fransız olmak üzere, özellikle Avrupa romantizminin en önemli eserleri ve şiir konularından meydana gelmiştir. Çağdaş Yunan Edebiyatında Birinci Atina Ekolü (1830-1880) ve Atina Romantik Akım Şiirlerinde Pesimizm başlığını taşıyan bu doktora tezi, genel bir giriş ile dört bölümden ibarettir. Tezin asıl bibliyografik malzemesi Atina Ulusal ve Kapodistrias Üniversitesi'nin Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü, Selanik Aristoteleio Üniversitesi, Trakya Dimokriteio Üniversitesi, Roma 'La Sapienza' Üniversitesi ve İspanya'daki Salamanca Üniversitesi kütüphanelerinden temin edilmiştir. Bibliyografya bunlara ek olarak uluslararası bilimsel makaleler ve yabancı araştırmalarla zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the dissertation hereby is particularly valuable and original were we to take into consideration that such a totally unknown to the Turkish academic and literary world matter is being studied as that of the Modern Greek Romantic movement of the First Athenian School (1830-1880). Aim being the presentation to the Turkish University community, facets of the state of Modern Greek literature between the 1830-1880, unknown and unresearched to date. The content of the current dissertation is a complete study of Modern Greek Romanticism as well as the matters of melancholy and pessimism which maintain a decisive and primary position in the poetry of the First School of Athens. The method focuses on the study of the movement of the Modern Greek Romanticism (birth -culmination and decline) in addition to the analysis of pessimistic poetry of the major representatives of the First School of Athens. Modern Greek Romanticism is manifestly connected to the melancholic feeling of pessimism and existential pain. The term“First or Old Athenian School”refers to all poets active between 1830 and 1880 in Athens. Poetry production of the newly founded Greek state developed at that time in two cores of utterly diverse identities; Athens and the Ionian Isles. Athens was dominated by Phanariot poets, in contrast to the Ionian Islands where poets acknowledged the national poet of Greece, Dionysios Solomos (1798-1857) as their leader. What mainly characterises the First Athenian School is romantism, melancholy and pessimism. First Athenian School poets use 'Katharevousa', an extremely strict learned language in their poems, totally unrelated to the simplicity of the 'Demotic' vernacular language. The First Athenian School poets' main source of inspiration derives mainly from the most significant works and poetry topics of European Romanticism, and mainly those of the French. This doctoral thesis entitled“The First Athenian School of Modern Greek Literature (1830-1880) and Pessimism in the Poetry of the Athenian Romantic Movement”, consists of a general introduction and four chapters. The main source for this thesis was literary material from the libraries of Modern Greek Language and Literature Departments of the National and Kapodistrian University of Athens, Aristotle University of Thessaloniki, Democritus University of Thrace, 'La Sapienza' University of Rome and the University of Salamanca in Spain. Additionally, bibliography was enhanced by international scientific articles and foreign studies.