Animal exploitation at the Late Pleistocene-Holocene transition in upper Mesopotamia (10.900 – 7.700 cal. bc) with a focus on a proposed hunter-gatherer crisis
Yukarı Mezopotamyada Geç Pleistosen- Holosen geçişinde avcı toplayıcı krizi olarak önerilmiş dönemde insanlar ve hayvanlar arasındaki etkileşimler (10.900 – 7.700 cal. bc)
  1. Tez No: 671695
  2. Yazar: AHMET ONUR TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PISKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, tarihöncesi toplulukların zaman içerisinde değişim gösteren yerleşim modellerinin, değişen çevre koşullarıyla bağlantılı olup olmadığını anlamak için esas olarak Yukarı Mezopotamyadaki (Fırat, Dicle ve Urfa bölgeleri) tarihöncesi topluluklardan şimdiye kadar elde edilmiş olan arkeofaunal verilere odaklanacaktır. Şimdiye kadar, tarihöncesi insanların geçim kaynaklarını anlamak için ekolojik veriler üzerine birçok çalışma yapılmıştır, ancak çoğu zaman bu çalışmalar bir yerleşim yeri, bir hayvan türü veya hedeflenen bir soru ile sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada, Geç Pleistosenden Erken Holosene kadar olan iklim koşullarını net bir çerçevede sunabilmek için iklimle ilgili çevresel veriler gözden geçirilecektir. Bu inceleme sadece iklimin zamansal değişimini değil, aynı zamanda insan-iklim etkileşimini ve iklimin hayvan çeşitliliği üzerindeki etkisini anlamamıza yardımcı olacaktır. Tarihöncesi iklim modellerini yeniden yaratıldıktan sonra bu çalışma, yerleşim alanlarından alınan 14C örneklerinin / tarihlerinin yeniden değerlendirilmesiyle devam edecek ve yerleşim modellerinin sürekliliğini anlamak için bunları bir bağlama oturtacaktır. En önemlisi ve bu çalışmanın odak noktası Fırat, Dicle ve Urfa bölgelerinde yaşamış tarihöncesi topluluklardan seçilmiş olan arkeofaunal verilerin gözden geçirilmesi olacaktır. Arkeofaunal veriler toplandıktan sonra, 14C verilerine vii dayalı zaman çizelgesi içerisinde yeniden yaratılan tarihöncesi koşullar, faunal verilerle birlikte değerlendirilecektir. Böylelikle bu araştırma, Fırat ve Dicle bölgelerindeki PPNA sonunda yerleşim yerlerinin kaybolmasında ve EPPNB de Urfa bölgesinde yerleşimlerin artmasında/yoğunlaşmasında çevresel unsurların oynamış olabilecekleri muhtemel rolleri daha iyi anlamamızı sağlayacaktır, kısaca PPNA AvcıToplayıcı krizine bir ışık tutmuş olacaktır
Özet (Çeviri)
This study focuses on the archaeofaunal data from early prehistoric communities in Upper Mesopotamia (Euphrates, Tigris and Urfa regions) to understand whether the changing settlement pattern was interlinked with the changing climatic conditions. So far, many studies were undertaken on ecological data to understand the human subsistence strategies, but unfortunately, these studies focused on one settlement, one species of animals or one targeted question. In this study, environmental data on climate are reviewed to create a clear picture of the climatic conditions that prevailed during the transitions from Late Pleistocene to Early Holocene. Having reviewed prehistoric climate patterns, this study proceeds with the revaluation of 14C samples/dates from settlements aiming to clarify uncertainities in dating and understand the continuity/disruption of settlement patterns. Foremost, the main focus on this study is the review of published archaeofaunal data from selected Epipalaeolithic and Early Neolithic communities from Euphrates and Tigris. Here I use site-specific faunal data to understand which animals were consumed and to what proportions through time. It is expected that by examining together the faunal data and the recreated past climatic conditions within the time range derived from the 14C v dates, we will reach a better understanding of a potential PPNA hunter-gatherer crisis in this region.