Animal based economy in Troy and The Troas during the maritime troy culture (C. 3000-2200 BC.) and a general summary for West Anatolia
Maritime troy kültürü (C 3000-2200 İ.Ö) döneminde Troia ve Troas'da hayvancılığa dayanan ekonomi ve Batı Anadolu'ya dair genel özet
- Tez No: 769594
- Danışmanlar: PROF. DR. HANS PETER UERPMANN, PROF. DR. NİCHOLAS J. CONARD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eberhard-Karls-Universität Tübingen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu çalışma, Troya I'den III'e kadar olan ve Denizcilik Troyası Kültürü (yaklaşık MÖ 3000 – 2000, esas olarak Erken Tunç Çağı - İTÇ) olarak adlandırılan hayvan kemiği kalıntılarını (yalnızca memeliler) ele almaktadır. Kazılardan elde edilen hayvan kemik kalıntıları temel olarak eski toplumların kırmızı et tüketimini yansıtmaktadır. Troya verileri öncelikle yerleşim evreleri içinde karşılaştırılarak hayvancılığın gelişimi gözlemlenmiştir. Troya'nın Batı Anadolu'daki komşu yerleşimleri ve arkeolojik sit alanları ile hayvancılığın bir başka karşılaştırması, bir kültür içinde ve kültürler arasındaki benzerlikleri veya farklılıkları göstermelidir. En iyi sonuçları elde etmek için klasik arkeozooloji yöntemleri uygulandı. Hayvan kemiği kalıntıları, ilgili zoolojik türlere göre tanımlandı ve çiftlik hayvanlarındaki farklı evcil hayvanların oranlarını tahmin etmek için sayıldı. Sakinlerin et tüketimine olan katkılarını hesaplamak için kemik kalıntıları tartıldı. Her türden ölçülebilir hayvan kemiği kalıntıları, olası kronolojik gelişmeleri gözlemlemek için ölçülmüştür. Daha sonra bu sonuçlar, evcil hayvanların tarihi hakkında sonuçlar çıkarmak için kullanıldı. Tüm türlerin kemik kalıntıları, evcil hayvanların ekonomik rolünü ve sömürüsünü ortaya koyan evcil hayvanların öldürme düzenini belirlemek için yaş dağılımlarına göre sınıflandırıldı. Truva'nın ilk iki aşaması, hayvancılık yönetiminde çok benzer. Ancak Troya III farklılıklar gösteriyor: Artık ana et tedarikçileri sığır yerine domuzlardı. Nedeni şehrin stresli dönemleri ile ilgili olabilir. Domuz yetiştiriciliğindeki artış, bölge sakinlerinin taze ete daha kolay erişmelerini sağladı. Koyun en çok tutulan evcil hayvanlardı. Koyunculuğun rolü en geç Troya II'nin başlarında ekonomik olarak değişmiştir ve çiftlik hayvanlarına erken bir Yün-koyun ırkı tanıtıldı. Arkeolojik bulgular bu teoriyi açıkça desteklemektedir. Yerleşimin başlangıcında avcılık büyük bir rol oynamadı. Bu, Troya II ve Troya III'te oldukça net bir şekilde değişti. Hayvan kemik kalıntıları, giderek daha fazla alageyik avlanıp yerleşime getirildiğini kanıtlıyor. Kurbanlık hayvan olarak kullanılmış olmaları muhtemeldir. Bu kült, kasabanın sonraki evrelerinde (TR VI & TR VIII) daha net bir şekilde uygulanmıştır. Troas'taki tüm yerleşim yerlerinin hayvancılık yönetimi de benzer bir tablo çizmektedir. Ancak Kumtepe'deki (A ve B) (Truva'dan önce) daha önceki yerleşim evreleri, domuz yetiştiriciliğinin zaman içinde değiştiğini kanıtlıyor: Erken Bakır Çağı döneminde çiftçiler daha az domuz besledi ve İTÇ ile birlikte domuz oranı artıyor. açıkça hayvancılıkta. Bu fenomen Ulucak - İzmir'de de gözlemlenebilir. Nedeni“Yaylacılık”gruplarının fenomeni olabilir. Her iki yerleşme de Erken Bakır Çağı'ndan sonra terk edilmiş ve bir süre kullanılmamıştır. Geç Bakır Çağı'ndaki veya İTÇ'deki yeni yerleşimciler muhtemelen daha yerleşikti, yani domuz yetiştiriciliği daha kolaydı. Batı Anadolu'daki hayvancılık, özellikle İTÇ'de yine homojen bir tablo ortaya koymaktadır. Karataş-Semayük hariç, besi hayvanlarının en büyük bölümünü koyun oluşturuyordu. Ancak sığırlar en önemli et tedarikçileriydi. Evcil hayvanların boyutları evcilleştirildikten sonra küçülmedi. En büyük farklılıklar yabani fauna kalıntılarında bulundu. Yabani tek balıkların yüksek plato yerleşimlerinde varlığı ve maliyet yerleşimlerinde bulunmaması coğrafi, iklimsel ve ekolojik farklılıklar ile açıklanabilir. Deniz Troya Kültürünü Anadolu Troya Kültürü izlemiştir. Arkeolojik ve arkeozoolojik bulgular, Troia III'ün rahat bir dönem olmadığını göstermektedir. Batı Asya'da bir zamanlar kuru iklim vardı ve oradaki yerleşim yerleri küçüldü veya tamamen terk edildi. Göçmenlerin yeni evler araması beklenebilir. Batıya doğru olan bu zincirleme reaksiyon, muhtemelen Truva'da bu dönemin sona ermesinin nedeniydi.
Özet (Çeviri)
This study deals with animal bone remains (only mammals) from Troy I to III, the so-called the Maritime Troy Culture (c. 3000 – 2000 BC, mainly the Early Bronze Age - EBA). The animal bone remains from the excavations reflect basically the red meat consumption of the ancient societies. The data of Troy were compared first of all within the settlement phases to observe the development of the livestock management. Another comparison of the livestock management with Troy's neighbouring settlements and archaeological sites in West Anatolia should show the similarities or differences within a culture and between the cultures. The classical methods of archaeozoology were applied to achieve the best results. The animal bone remains were identified according to the respective zoological species and were counted to estimate the proportions of the different domestic animals in the livestock. Bone remains were weighed in order to calculate their contribution to the meat consumption of the inhabitants. The measurable animal bone remains of all kinds were measured to observe the possible chronological developments. Then these results were used to draw conclusions of the domestic animals´ history. Bone remains of all species were classified according to their age distribution in order to determine the killing pattern of domestic animals, which reveals the economical role and the exploitation of the domestic animals. The first two phases of Troy are very similar in the livestock management. However Troy III shows differences: Pigs were now the main meat suppliers instead of cattle. The reason could be related to the stress periods of the town. An increase of pig-breeding allowed the inhabitants to have an easier access to fresh meat. Sheep were the most kept domestic animals. The role of the sheep-breeding changed economically at the beginning of Troy II by the latest. An early race of Wool-sheep was introduced into the livestock. The archaeological findings are supporting this theory clearly. Hunting played no big role at the beginning of the settlement. This changed quite clearly with Troy II and further in Troy III. The animal bone remains are proving that more and more fallow deer were hunted and brought into the settlement. It is possible that they were used as sacrificial animal. This cult was practiced more clearly in the later phases of the town (TR VI & TR VIII). The livestock management of all the settlements in the Troad draw an analogous picture. But the earlier settlement phases in Kumtepe (A and B)(earlier as Troy) prove that the pigbreeding has changed in the course of time: during the Early Copper Age period the farmers have kept less pig and with the EBA the proportion of pigs rises clearly in the livestock. This phenomenon could also be observed in Ulucak – Izmir. The reason might be the phenomenon of“Transhumance”groups. Both settlements were left after the Early Copper Age period and they were not used for awhile. The new settlers, at the Late Copper Age or the EBA, were possibly more sedentary, i.e. the pig-breeding was easier to practice. The livestock management in West Anatolia revealed again a homogeneous picture, particularly in the EBA. Sheep made up the biggest portion of the livestock, except in Karataş-Semayük. However, cattle were the most important meat suppliers. The size of the domestic animals did not become any smaller after their domestication. The biggest differences were found in the wild fauna remains. The existence of wild Equids on the high plateau settlements and their absence on the cost settlements could be explained by the geographic, climatic and ecological differences. The Maritime Troy Culture was followed by the Anatolian Troy Culture. The archaeological and the archaeozoological findings show that Troy III was not a comfortable period. There was a time of dry-climate in West Asian and the settlements there became smaller or were completely abandoned. It is to be expected that the emigrant people searched for new homes. This westward chain-reaction was possibly the reason of the demise of this era in Troy.