Laparatomilerde cisatraküryumım bolus ve infüzyon yönteminin karşılaştırılması ve histamin salınımı üzerine etkileri
Comparison between the continuous infusion and bolus injection of cisatracurium during laparatomies
  1. Tez No: 671704
  2. Yazar: MEHTAP SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cisatraküryum Besilat (CB)'ın abdominal operasyonlarda infüzyon ve bolus yöntemi kullanıldığı durumdaki derlenme süreçlerini gözden geçirmek, 0.15 mg/kg ve 0.2 mg/kg dozlarında entübasyon kriterlerini değerlendirmek, histamin salmımı üzerine etkilerini araştırmaktır. Randomize, 58 hasta (ASA I-II), üç gruba ayrılarak, çift kör bir çalışma yapıldı. Fentanil ve propofol ile anestezi indüksiyonundan sonra, 0.15 mg/kg (Grup A, örneklem sayısı n= 20) ve 0.2 mg/kg (Grup B n=20), CB verilerek etkinin başlama süresi ve entübasyon koşulları araştırıldı. Grup C'de (n=18) ise hastalara propofol ve fentanil ile indüksiyon yapıldıktan sonra CB 0.15 mg/ kg verilerek, 0.18 mg/ kg /saat inftizyonuna devam edildi. Laparatomilerde devamlı kürarizasyonun, cerrahiye getireceği kolaylık ve derlenme açısından gruplar karşılaştırıldı. Etki başlangıcı ve derlenmenin değerlendirilmesi için TOF GUARD kullanıldı. Entübasyon koşulları; daha önceden tanımlanmış skala kullanılarak, verilen dozdan habersiz bir anestezist tarafından yapıldı. Kalp hızı ve arteriyel kan basıncı noninvaziv yöntemle ölçüldü. Ortalama etki başlangıcı, Grup A 0.15 mg/kg CB için 3.9 dakika, Grup B 0.2 mg/kg cisatraküryum için 3.0 dakika bulundu. Entübasyon koşulları 0.2 mg/kg uygulanan grupta (Grup B) daha iyi olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the usefulness of Cisatracurium Besilat (CB), as well as the method of administration, during laparatomic operations on adult patients, to determine whether CB caused cutaneous, systemic or Chemical evidence of histamine release, to show it has a faster onset time under routine conditions and to show that it provides ease of intubation than previously reported. This study was conducted as a randomized, double-blind clinical trial on 58 patients (ASA I-II). After a standart anesthetic induction with fentanyl and propofol, patients received CB [0.15 mg/kg in GRUP A with sample size (n)=20 or 0.2 mg/kg in GRUP B n=20]. GRUP C (n= 18) patients anesthetized with the same method and CB 0.15 mg/kg administered and then, 0.18 mg/ kg /h infusion was started. Reaching stable muscle relaxations for intraabdominal operation and for recovery, GRUP A and GRUP C were compared. Train-of-four fade during onset and recovery of block were recorded after administration of CB 0.15 or 0.20 mg/kg. The scoring of intubating conditions has been done by an anesthesiologist blinded to the dose of CB with respect to a predefined interval scale. The heart rate and arterial blood pressure were monitored noninvasively. The mean onset times for GrupA, Grup B and infusion groups are 3.9,3.0, 3.8 minutes, respectively. There were no signifıcant hemodynamics differences arnong the groups. 25%-75% spontaneous recoveries were (X±s) 12.75± 4.52, 12.75± 4.79, 16.11± 9.20 minutes for GRUP A, GRUP B and GRUP C. 70% TOF Ratios were (X±s) 1.07±0.13, 1.06±0.25, 1.39±0.38 hours for the same groups. There were no consistent correlation between hemodynamic changes, cutaneous manifestations and histamine concentrations. We conclude that CB do not cause systemic or cutaneous histamine release. The infusion method of cisatracurium has a stable levels of curarization without side effect and there were no significant recovery times differences among the groups.