Adaptability of edible film production into industrial scale
Yenilebilir film üretiminin endüstriye adaptasyonu
  1. Tez No: 671747
  2. Yazar: BURCU GÖKKAYA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yenilebilir film ve kaplama teknolojisi, gıda güvenliğini artırmak ve gıda raf ömrünü uzatmak için tüm dünyada ambalaj endüstrisinde uzun süredir yaygın olarak kabul görmekte ve uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı,“dondurarak kurutma yöntemi (FDM)”olarak tanımlanan, film üretimi için gereken süreyi azaltmak amacıyla yenilikçi, basit ve çevre dostu bir yaklaşım geliştirerek güçlendirilmiş biyokompozit yenilebilir film ve/veya kaplama tozu üretmektir. Bu çalışmada, soya proteini izolatı (SPI) ve peynir altı suyu proteini izolatı (WPI) bazlı emülsiyonlar, üç farklı konsantrasyonda ayçiçek yağı (%0.05, %0.10 ve %0.15 (g/mL)) kullanılarak hazırlanmıştır. Dondurulmuş emülsiyonlar, dondurarak kurutucuda toz haline getirilmiş ve fizikokimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Sulandırılmış biyokompozit kaplama tozları, kaplama malzemeleri olarak etkinliklerini tespit etmek için ticari bir kek ürününe fırçalama yöntemi ile uygulanmıştır. Yeniden sulandırılmış dondurularak kurutulmuş toz ve gliserolden biyokompozit film formülasyonları elde edilmiştir. Film özellikleri değerlendirilirken, farklı miktarlarda ayçiçek yağı kullanımının etkisinin araştırılmasının yanında; FDM'nin film özellikleri üzerindeki etkisini incelemek için dondurularak kurutulmuş toz ile üretilen ve ticari SPI veya WPI tozu (dondurularak kurutulmamış) ile üretilen filmler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ayçiçek yağı ilavesinin, mikro yapılarında herhangi bir önemli değişiklik olmaksızın filmin bariyer ve hidrofobik özelliklerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğu, ancak daha düşük mekanik özelliklere neden olduğu belirlenmiştir.Ticari kek numuneleri oluşturulan filmler ile sarılarak 6 gün boyunca 23 ± 2°C ve %50 ± 2 bağıl nemde depolanmıştır: film uygulamasının sonucu olarak sertlik ve elastikiyet açısından daha iyi kek doku yapısına ulaşılmıştır. Ayrıca dondurarak kurutma yöntemi, test sonuçları ve kek ürününde etkili nem koruma özelliği ile gıda ambalajlama endüstrisinde kullanım için umut verici bir yaklaşım olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Edible film and coating technology has long been widely accepted and applied in the packaging industry all over the world to improve food safety and extend the food shelf life. The study aimed to produce reinforced biocomposite edible film and/or coating powder by developing an innovative, simple and environmentally friendly approach to reduce the time required for the film production which was defined as“freeze drying method (FDM)”. In this study, soy protein isolate (SPI) and whey protein isolate (WPI) based emulsions were prepared using three different concentrations of sunflower oil (0.05%, 0.10% and 0.15% (w/v)). Frozen emulsions were powdered by a freeze dryer and their physicochemical properties were evaluated. Reconstituted biocomposite coating powders were applied to a commercial cake product with brushing method in order to determine their efficiency as the coating materials. Biocomposite film formulations were obtained from the reconstituted freeze dried powder and glycerol. While the film properties were evaluated, in addition to investigating the effect of using different amounts of sunflower oil usage; comparison was done between the films that produced by freeze dried powder and produced by commercial SPI or WPI powder (no-freeze-dried) to examine the effect of FDM on the film properties. It was determined that sunflower oil addition helped to improve the film's barrier and hydrophobic properties without any crucial change of their microstructure however causing lower mechanical properties were obtained. Commercial cake samples were wrapped by the films formed and they were stored during 6 days at 23 ± 2°C and 50 ± 2% RH: as a result better cake textural structure in terms of hardness and springiness were achieved with film application. Moreover, FDM was found a promising approach to use it in food packaging industry with its test results and effective moisture preservation ability on cake product.