Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının çalışan memnuniyeti ve bilişim teknolojileri harcama eğilimine etkisinin Karaman ili örneğinde incelenmesi
Analysis of the effect of the exclusion of minimum wage from tax on employee satisfaction and tendency to spend information technologies its in the city of Karaman
  1. Tez No: 671748
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZSAYAN BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, İşletme, Science and Technology, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ülkemizde birçok kişi asgari ücret ile çalışmaktadır. Asgari ücret ülkede bir işçinin geçinmesi ve yaşamını idam ettirebilmesi için bir komisyon tarafından belirlenen ve çalışanlara verilen azami ücrettir. Ülkemizde her çalışanın maaşından belirli bir tutara vergi kesintisi yapılmaktadır. Peki asgari ücret alan bir çalışanın zaten azami olan geçim tutarından vergi kesilmesi ne kadar doğrudur. Bu çalışmada asgari ücrettin vergi dışı bırakılmasının sonucunda çalışan memnuniyetinin etkilenip etkilenmeyeceği araştırılmaktadır. Ayrıca asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının çalışanın bilişim teknolojileri harcama eğilimine etkisi de incelenmektedir. Bununla beraber, çalışmanın amacı doğrultusunda Karaman ilinde faaliyet gösteren bir işletmede çalışan asgari ücretli kişilere anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde asgari ücret ve asgari ücrettin vergi dışı bırakılması hakkında literatür taraması yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde çalışan memnuniyeti, çalışan memnuniyetin işletmeye olumlu ve olumsuz yansımaları yer almaktadır. Diğer bölümde ise bilişim teknolojileri kullanımı hakkında literatür taramasına yer verilmektedir. Çalışmanın diğer bölümlerinde araştırmanın anket yöntemi ile uygulanmasının ardından elde edilen bulgular ve hipotezler yer almaktadır. Bulgular neticesinde, H1 ve H2 hipotezleri kabul edilmiştir. H3 hipotezi de desteklenmiştir. Ayrıca, asgari ücretin vergi dışı bırakılma algısı, bilişim teknolojileri kullanımı ve çalışan memnuniyetinin; cinsiyete, yaşa, medeni duruma, eğitim seviyesine, şirkette çalışma süresine ve çalışılan departman durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği Bağımsız Gruplar T-Testi ile ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many people in our country work with the minimum wage. The minimum wage is the maximum wage set by a commission and given to employees in the country for a worker to live and execute his life. In our country, a certain amount of tax is deducted from each employee's salary. Well, how correct is it to deduct taxes from the already maximum subsistence amount of an employee receiving minimum wage. This study investigates whether employee satisfaction will be affected as a result of excluding the minimum wage from tax. At the same time, the effect of excluding the minimum wage from tax on the employees' tendency to spend on information technologies is also analyzed. In line with the purpose of the study, a qestionnaire was applied to minimum wage people working in an enterprise operating in Karaman. In the first part of the study, there is a literature review on the minimum wage and tax exclusion of the minimum wage. In the second part of the study, employee satisfaction, positive and negative reflections of employee satisfaction to the company are included. In the other section, a literature review about the use of information technologies is included. In the fourth and last part of the study, the findings and hypotheses obtained after the application of the research with the survey method are included. As a result of the findings, H1 and H2 hypotheses were accepted. The H3 hypothesis has also been supported. In addition, in the analysis, the perception that the minimum wage is tax-free, the use of information technologies and employee satisfaction; Independent Groups T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to examine whether there was a significant difference according to gender, age, marital status, education level, duration of work in the company and department status.