Devaney anlamda kaotik fonksiyonlar
Chaotic functions in sense of Devaney
  1. Tez No: 671753
  2. Yazar: ENGİN FURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kesikli dinamik sistemler teorisinde çeşitli kaotik fonksiyon tanımları mevcuttur (Crannell, 1995). Devaney'in kaos tanımı matematikçiler arasında en popüler tanımlardan biridir. Devaney'in kaos tanımı üç ana unsurdan oluşmaktadır. Periyodik noktaların yoğunluğu, topolojik geçişgenlik,başlangıç şartlarına hassas bağımlılıktır ve bunlar kaos koşulları olarak adlandırılır. Bu çalışmada Devaney anlamında kaotik fonksiyon örnekleri verilmiştir. Öncelikle Lojistik dönüşüm, Tent dönüşümü ve Shift dönüşümü gibi iyi bilinen kaotik fonksiyon örnekleri listelenmiştir. Shift dönüşümü ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kaos koşulları arasındaki ilişkilere ve alternatif bazı koşullara değinilmiştir. Çalışmanın ana kısmında çarpım yöntemiyle yüksek boyutlu uzaylarda kaotik fonksiyonlar elde edilmiştir. Ayrıca topolojik eşleniklik kavramı kullanılarak n-boyutlu birim disk üzerinde kaotik fonksiyon inşa edilmiştir. Son bölümde genel topolojik uzaylar üzerinde kaos koşulları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various definitions of a chaotic function in the theory of discrete dynamical systems. The Devaney's definition of chaos is the most popular one among the mathematicians. Devaney's definition is consist of three main ingredients. Namely, density of periodic points, topological transitivity and sensitive dependence on initial conditions which are called the chaos conditions. In this work we give examples of chaotic functions in the sense of Devaney. Firstly we list the well known examples such as Logistic map, Tent map and Shift map. We study on the Shift map in details. We point out some relationships between chaos conditions and alternative conditions to chaos conditions. In the main body of this work we obtain chaotic functions in higher dimensional spaces by using product tecnique. We also construct chaotic functions on n-dimensional unit disc by using the topological conjugacy argument. In the last chapter we discuss chaotic functions in general topological spaces.