Ayrık vıcsek fraktalı üzerinde bazı dinamik sistemlerin analizi
Analysis of some dynamical systems on the discrete vicsek fractal
  1. Tez No: 961734
  2. Yazar: NURCAN ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİĞDEM KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, tamamen bağlantısız bir fraktal olan Ayrık Vicsek Fraktalı (B^d), bir yinelemeli fonksiyon sisteminin atraktörü olarak elde edilerek bu fraktalın noktaları için kod temsilleri belirlenmektedir. B^d üzerinde katlama ve genişleme dönüşümleri yardımıyla dinamik sistemler inşa edilerek bu sistemlerin periyodik noktaları incelenmektedir. Bu dinamik sistemlerden biri için periyodik noktalara ilişkin bir formül elde edilip sistemin Devaney anlamında kaotik olduğu gösterilmektedir. Tezin son bölümlerinde ise, B^d üzerinde karenin simetri grubuna ait dönüşümler ile kaydırma (shift) dönüşümü kullanılarak yeni bir dinamik sistem ailesi tanımlanmaktadır. Ayrıca bu sistemlerin periyodik noktaları analiz edilerek Devaney anlamında kaotik oldukları ortaya konmaktadır. Söz konusu dönüşümlerin topolojik denklikleri de detaylı biçimde ele alınmaktadır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, fraktal geometri ile dinamik sistemler arasındaki ilişkiye dair teorik bir çerçeve sunmakta ve fraktallar üzerindeki kaotik dinamiklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle tamamen bağlantısız fraktallar üzerinde gerçekleştirilen bu analiz, hem matematiksel kuram hem de mühendislik uygulamaları açısından yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Discrete Vicsek Fractal (B^d), which is a totally disconnected fractal, is obtained as the attractor of an iterated function system, and code representations for its points are given. Using folding and expanding transformations on B^d, several dynamical systems are constructed, and their periodic points are studied. For one of these systems, a formula for the periodic points is found, and it is shown that the system is chaotic in the sense of Devaney. In the final parts of the thesis, a new family of dynamical systems is defined on B^d using maps from the symmetry group of the square together with the shift map. The periodic points of these systems are analyzed, and their chaotic behavior in the sense of Devaney is demonstrated. In addition, the topological equivalences between these transformations are also examined. The findings of this study provide a theoretical framework for understanding the relationship between fractal geometry and dynamic systems and contribute to a deeper comprehension of chaotic dynamics on fractals. Moreover, the analysis conducted on entirely disconnected fractals represents an innovative approach with potential applications in both mathematics and engineering.