Maternal infantisit olgularında adli ebelerin önleyici rolü
The preventive role of forensic midwives in maternal infanticide cases
- Tez No: 671754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİH VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Ebelik, Psikiyatri, Forensic Medicine, Midwifery, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Hemşirelik
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnfantisit, hem ruh sağlığı biliminde hem de ebelik bakım hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken ve önemli bir yeri olan adli bir olgudur. Dünyada ana ve çocuk sağlığının ölümle sonuçlanan araştırmalarında bazı rakamlar yer alsa da gerçek sayıların tespit edilemediği bilinmektedir. Kriminolojik ve psikopatolojik olarak da değerlendirilebilen, diğer adli olgular gibi infantisitin de tespit edilmekte güçlük çekilen yönleri vardır.Bu yüzden adli olgufarkındalığı yaratmak ve annenin ruh sağlığının anne ve bebek üzerindeki etkisini açıklamak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ebelerin annenin ruh sağlığı takibinden de sorumlu olduğu bilinir. Adli olgular içinde infantisittede adli ebenin koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerindeki görevleri bulunmaktadır. Hem annede hem de bebekte infantisit riski tespit etmek için önemli bulgular bulunmakta, bunların kayıt altına alınması gerekmektedir. Ebelerin adli olguların tümüne olan yaklaşımlarının öğretilmesi, özellikle infantisitte hem risk değerlendirmeyi başarılı kılar hem de çocuğunun hayatını kurtarır. Bu çalışma ile maternal infantisit olgularında adli ebelerin rolü detaylı taranmış ve değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Infanticide is a forensic case that needs attention and has an important place in both mental health science and midwifery care. Although there are some numbers in the studies of maternal and child health on mortality in the world, it is known that the real numbers cannot be determined. There are aspects of infanticide, which can be evaluated as criminologically and psychopathologically, and which are difficult to detect, like other forensic cases. Therefore, it is necessary to raise awareness of forensic cases and to explain the effect of mother's mental health on mother and baby. It is known that midwives are also responsible for the mental health follow-up of the mother. Among forensic cases, the forensic midwife also has duties in preventive, therapeutic and rehabilitative health services in infanticide. There are important findings in order to determine the risk of infanticide in both the mother and the baby, and these should be recorded. It is inevitable that midwives should be taught their approach to all forensic cases, making the risk assessment successful in infanticide and improving the life of the mother and her child.With this study, the role of forensic midwives in maternal infanticide cases was examined in detail. It was evaluated and made suggestions.