Klasik yüzeyler üzerinde kaotik fonksiyonlar
Chaotic functions on classical surfaces
  1. Tez No: 842285
  2. Yazar: FATİH UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kesikli dinamik sistemlerde çeşitli kaos tanımları mevcuttur. Bunlar arasında en yaygın olanları Li-Yorke ve Devaney'in kaos tanımlarıdır. Devaney'in kaos tanımı: periyodik noktaların yoğunluğu, topolojik geçişkenlik ve başlangıç şartlarına hassas bağımlılık olmak üzere üç koşuldan oluşmaktadır. Bu çalışmada Devaney'in kaos koşullarının bölüm uzayı üzerine indirgenebilmesine dair bir teorem verilmiştir. Akabinde küre, silindir, tor yüzeyi, Möbius şeridi, Klein şişesi ve projektif düzlem gibi klasik yüzeyler üzerinde Devaney anlamında kaotik fonksiyonlar inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various definitions of chaos in discrete dynamical systems. The LiYorke and Devaney's definitions of chaos are most widely used. The Devaney's definition of chaos is consist of three conditions namely, density of periodic points, topological transitivity and sensitively dependence on initial conditions. In this work firstly we give a theorem about the inducing of chaos conditions on quotient space.Then we construct chaotic functions on classical surfaces such as sphere, cylinder, torus, Mobius strip, Klein bottle and projective plan.