Optical spectroscopy of single defects in hexagonal boron nitride
Altıgen bor nitrürdeki tek kusurların optik spektroskopisi
- Tez No: 671762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tek foton kaynakları, kuantum bilgi teknolojilerindeki çeşitli uygulamalar için ana bileşendir. Altıgen bor nitrür (hBN), diğer iki boyutlu malzemelerle heteroyapılar oluşturmak için uygun bir malzemedir. Sabit ve yüksek parlaklıkta tek kusur kaynağına sahip, oda sıcaklığında ve görünür aralıktaki optik işlevi nedeniyle iki boyutlu popüler malzemelerden biridir. Bu tezde, yığın hBN'deki tek kusurların optik özellikleri incelenmiştir. Kusurlar, mikro-Fotolüminesans kurulumu kullanılarak seçilmiştir ve kusurların yüksek derecede polarizasyona ve tipik optik doygunluk davranışına sahip olduğu gözlenmiştir. Zamana bağlı fotolüm inesans ölçümleri, zamanla ilişkili tek foton sayımı ile yapıldı. Bağımsız kusurlardan üretilen ışığın tek foton doğası, Hanbury-Brown ve Twiss interferometre kullanılarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Single photon sources are main component for several applications in quantum information technologies. Hexagonal boron nitride (hBN) is a suitable material to create heterostructures with two dimensional materials. It is a popular two dimensional material and single photon source due to having stable and bright emission in visible range. In this thesis, optical properties of single defects in bulk hBN were investigated. Defects have been selected using the micro-Photoluminescence setup, and it was observed that the defects have high degree of polarization and show typical optical saturation behavior. Time-resolved photoluminescence measurements were done by time-correlated single photon counting. Single photon nature of generated light from individual defects were demonstrated using Hanbury-Brown and Twiss interferometer.