Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine farklı oranlarda katılan haşhaş yağının et kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of dietary fish oil replacement by poppy seed oil on growth performance and fillet quality of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 671761
  2. Yazar: EDA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖĞÜTCÜ, DOÇ. DR. ÜMİT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, diyette balık yağı yerine kısmen veya tamamen haşhaş yağı kullanılmasının Gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı ve fileto kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu kapsamda balık yağı (BY), %50 balık yağı ve %50 haşhaş tohumu yağı (BY / HY) ve haşhaş tohumu yağı (HY) içeren diyetler hazırlanmış ve bu diyetlerle doksan günlük beslenme çalışması yapılmıştır. 90 günlük beslenme süresinin sonunda 5 gün süreyle +4°C'de depolanmış ve örneklerin fizikokimyasal, dokusal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. Büyüme performansı verileri, BY ve HY grubu örneklerin birbirine oldukça benzer olduğunu, BY / HY grup örneklerin ise nispi büyüme oranı, özgül büyüme oranı ve yem dönüşüm oranı bakımından farklı olduğunu göstermiştir. Örnekler arasında enerji değerleri ve nem içeriği dışında toplam protein, yağ, kül içeriği açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Tüm numunelerin renk ve pH değerleri, hem diyetten hem de depolama süresinden etkilenmiştir. Depolama süresi arttıkça tüm numunelerin su tutma kapasitesi ve sertlik değerleri azalmıştır. Yine, tüm örneklerin psikrofilik ve mezofilik bakteri sayıları, depolamanın beşinci günü dışında yasal sınırlar içinde bulunmuştur. Üç günlük depolama süresince Enterobacteriaceae varlığı tespit edilemezken, örneklerdeki Enterobacteriaceae varlığının depolama süresi sonunda ise 6,15 ile 7,39 log kob/g arasında değiştiği belirlenmiştir. Diyete kısmen veya tamamen haşhaş yağı ilavesinin, filetoların özellikle n-6 yağ asitleri içeriği olmak üzere toplam doymamış yağ asidi içeriğini arttırdığı ve toplam doymuş yağ asidi içeriğini ise azalttığı saptanmıştır. Duyusal sonuçlara göre, tamamen haşhaş yağı içeren diyetle beslenen balıkların arzu edilmediği ve genel kabul edilebilirlik puanlarının daha düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, balık yağı ve haşhaş tohumu yağı karışımı (1:1) gökkuşağı alabalığı için alternatif bir lipit kaynağı olarak kullanılabilme potansiyelinin olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of present study was to investigate effects of dietary fish oil replacement by poppy seed oil on growth performance and fillet quality of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). In this context, diets containing fish oil (BY), 50% fish oil and 50% poppy seed oil (BY / HY) and poppy seed oil (HY) were prepared and a ninety-day feeding study was carried out with these diets. At the end of the 90- day feeding period, samples stored 5 days storage at +4°C and physicochemical, textural, microbiological and sensorial properties of the samples were determined. The growth performance data indicated that BY and HY group of sample are close similar while BY / HY group samples were different in terms of relative growth rate, specific growth rate and feed conversion ratio. There were statistically significant differences among the samples in terms of total protein, lipid, ash content except energy values and moisture content. The colour and pH values of the all samples were affected by both supplied diets and storage time. The water holding capacity and hardness values of all samples decreased with storage time increased. The psychrophilic and mesophilic bacteria count of all samples was found within legal limits except on the fifth day of storage. Enterobacteriaceae count was not detected during three-day storage while Enterobacteriaceae count of the samples ranged between 6.15 and 7.39 at the end of the storage. The partially or completely PSO addition increased total unsaturated fatty acid particularly n-6 fatty acids and reduced total saturated fatty acid contents of the fillets obtained from rainbow trout. According to sensorial results, fish fed with diet containing completely poppy oil were found to be non-desirable and lower general acceptability scores. In conclusion, the blend of fish oil and poppy seed oil (1:1) could be used as an alternative lipid source of diets for rainbow trout.