İngilizler'in Hindistan'ı sömürgeleştirme hareketleri
The attempts of British colonializm in India
  1. Tez No: 161569
  2. Yazar: MUSTAFA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 17. Yüzyıl ile 19. Yüzyıl arasında Hindistan'daki İngiliz sömürgeciliğini incelemektedir. 1601 yılında Kraliyet izni ile İngiliz Hindistan Şirketi kuruldu ve böylece İngilizlerin Hindistan'daki macerası da başlamış oldu. Bir taraftan Hintli yerli devletlerle uğraşan İngilizler, diğer taraftan da Fransızlarla uğraşmışlardır. Fransızları kısa süre içerisinde yarımadadan silen İngilizler için, artık Hindistan'a girmek daha kolaydı. İngilizler, Hint yarımadasındaki büyük devletlere dokunmadan yavaş yavaş sömürüye başladı. 1858 yılında çıkan sipahi ayaklanması ise, ortaya çıkardığı sonuçlar bakımından 19. Yüzyıl Hindistan'ının en önemli olayıydı, isyan İngilizler tarafından bastırılmıştı. Bu, İngilizler için bir zafer olmasına karşın Hint halkında milliyetçilik akımını ortaya çıkarmıştı, isyan sonrası İngiliz yönetiminin asıl sorunu İngiliz-Hint imparatorluğu'nun korunmasıydı. Bunun için ingilizler yeniden örgütlenme yoluna gitmişler ve bir dizi dini ve sosyal reformları uygulamaya koymuşlardı. Hint halkının başlattığı bu milliyetçi hareket, çok geçmeden siyasal bir güç olmuştu. Gokhale, Tilak, Nehru ve özellikle Mahatma Gandhi'nin yapmış olduğu kitlesel eylemlerle, Hint halkı daha da bilinçlendi. 15 Ağustos 1947'de yılında Hindistan ve Pakistan iki ayrı devlet olarak ortaya çıktı, İngiliz yönetimi de Haziran 1948'de yönetimi Hint Hükümetine devretmeye karar verdi.
Özet (Çeviri)
This work is about 17 th and 19 th centuries British colonialism in India. With royal permission for establishing a British company in India the English adventure started. The English fought on the fronts of indigenous Indians and the French at the same time. Having defeated the French in peninsula, it was easier for the English to enter India. Without disturbing the big states of the peninsula, they started to colonise India gradually. In terms of repercussions following the infantry riot in 1858, it was the most important event in India. The riot was installed by the English. Though it was a victory for the English, it also initiated nationalistic spirit of Indian people. Following the riot, the most important problem was the survival of British - Indian Empire. To do it, the English tried to reorganise and arrange a dozen of social and religious reforms. The nationalistic movement initiated by Indian people soon proved to be a political power. Gokhale, Tilak, Nehru and Mahatma Gandhi in particular made actions to mobilise Indian people. In 1947 India and Pakistan emerged as two separate nations. The English leadership left the power to the Indian gowemment.