Bilgisayarla ölçüm ve kontrol devre kartı tasarımı
An electronic circuit which is capable of measurement and control is designed
- Tez No: 67188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Bu çalışmada; Bilgisayar ana kartına takılarak, bilgisayar ile birlikte ölçüm ve kontrol işini yapabilecek elektronik bir kart tasarlandı. Bu kart yardımıyla, düzlemsel cisimlerin ağırlık merkezlerinin yeri ve ağırlık merkezi etrafındaki kütle atalet momen tinin hesaplanmasına yönelik bir düzenek ve bilgisayar program paketi hazırlandı.Bu düzenek yardımı ile geometrisi belirli parçaların ağırlık merkezlerinin yeri ve ağırlık merkezi etrafındaki kütle atalet momentlerinin deneysel yolla elde edilen sonuçlar teorik değerler ile karşılaştırıldı. Sonuçlar arasındaki hataların % l'den küçük olduğu görüldü. Ayrıca zamandan büyük oranda tasarruf sağlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an electronic circuit which is capable of measurement and control is designed. The circuit should be mounted to the main board of a computer. Using this card, we prepare a setup to determine the position of mass center of a planar object and to compute the moment of inertia around an axis which passes through the mass center and vertical to the plane of the object. A software package is designed to manipulate and process the measured data. The setup is tested by use of the planar objects whose mass center and moment of inertia are known. The error between experimental data and theoretical results is less than one percent. The required time is reduced considerably by use of the setup.