Bir tiyazin boya olan metilen mavisinin beyaz çürülçül fungus Coriolus versicolor tarafından biyolojik yıkımı
Biodegradation of methylene blue which was a thiazine dye by white rot fiingi Coriolus versicolor has been investigated
- Tez No: 67187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÜNYAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IX OZ Bu çalışmada, bir tiyaziın boya olan metilen mavisinin beyaz çürükçül fungus Corîolus versicolor tarafından biyolojik yıkımı araştırılmıştır. Kültür ortamında en etkili metilen mavisi yıkımının 1,0 g/L glukoz ve 0,050 g/L NH4(H2PO4) içeren ortamlar olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, metilen mavisinin glukoz ve azot sınırlı ortamlarda etkili şekilde yıkıldığı gözlenmiştir. İnkübasyon ortamında günlere bağlı olarak metilen mavisinin yıkım ürünlerinin Azure B, Azure A, Azure C ve Tiyonin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, biodegradation of methylene blue which was a thiazine dye by white rot fiingi Coriolus versicolor has been investigated. The most effective degradation was determined in the culture medium that containing 1,0 g of glucose and 0,050 g NH4(H2P04) per liter. Morover, it was observed that methylene blue has been extensively degrade in the glucose and nitrogen limiting culture medium. In the incubation medium degradation products of methylene blue with respect to days were determined as Azure B, Azure A, Azure C and Thionine.