Korucuk (Silifke-Mersin) yöresinde geç devoniyen-erken karbonifer brakiyopod faunası
- Tez No: 67189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
vu OZ Bu çalışma, Orta Toroslar bölgesinde Korucuk (Silifke-Mersin) yöresindeki Üst Devoniyen-Alt Karbonifer yaşlı istifin (Korucuk formasyonu) stratigrafik ve paleontolojik incelemesi ile ilgilidir. Yapılan litostratigrafik incelemeler sonucu, Korucuk formasyonunun genellikle san renkli mikalı kumtaşı ile gri,siyah renkli kumlu ve killi kireçtaşı karakterli litolojisi belirlenmiştir. Zengin fosil içeriğine sahip olan formasyonda; bol brakiyopod, trilobit, mercan ve crinoid saplan elde edilmiştir. Paleontolojik çalışmalar ile brakiyopod faunasından 15 cins ile 10 tür tanımlanmış ve fotograflanmıştır. Tanımlanan örneklerin stratigrafik dağılımlarından, istifin Etrong Turnesiyen'i temsil ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT The study area is situated in the Korucuk area ( Silifke-Mersin, Central Taurus). This study covers detailed paleontological and stratigraphical examination of the Korucuk formation which includes Upper Devonian-Lower Carboniferous sedimantary sequence. As a result of this research, lithostratigraphic features of the Korucuk formation have been investigated. The Korucuk formation, generally contains yellow- coloured, mica bearing sandstone and gray-black coloured, sandy and clayey limestone. This fossilifereous formation includes numereos brachiopod, trilobit, coral and crinoid stams. During paleontological studies fifteen genera and ten species are described and figured. Stratigraphic distributions of the identified brachiopods represent Etrong and Tournasian stages.