Afet ve acil durumlarda bağış davranışlarının incelenmesi: İzmir-Menemen örneği
Investigation of donation behaviors in disasters and emergencies: The case of İzmir-Menemen
- Tez No: 671888
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Beklenmedik anlarda ortaya çıkan afet ve acil durumlar gerçekleştiği tüm alanlarda hem maruziyet yaşayan bireylere hem de bölgesel yönetimlere ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunları azaltmak veya tamamen sonlanmasını sağlamak için kişi ve kurumlardan yardım talep edilmektedir. Bağış adı altında gerçekleşen bu yardımların afet ve acil durumların olası etkilerini azalttığı bilinmektedir. Bireylerin afet ve acil durumlar için bağış yapma davranışını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlayan bu çalışma aynı zamanda bağışçı sayısının ve bağışların artmasının nedenlerini tespit etmektedir. Böylelikle hem bağışçı sayısında hem de bağış miktarında artış sağlamak hedeflenmiştir. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde afet ve acil durumlar için bağış davranışlarını hedef alan çalışmaların eksikliği görülmüştür. Mevcut eksiklikten dolayı gerek duyulan bu çalışma bazı kaynak yetersizlikleri nedeniyse sadece İzmir ilinin Menemen ilçesini kapsamaktadır. Tatsuya Nogami tarafından oluşturulan anket uzman görüşleri alınarak düzenlenmiş ve Türkiye şartlarına uyarlanmıştır. Oluşturulan bu anket formu online platformlar üzerinden uygulanmış ve sonuçları SPSS 26 paket programı ile analiz edilip değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, afet ve acil durumlarda bireylerin bağış davranışının incelenmesinin bağışlar üzerinde pozitif etki yarattığı ve afet bilgisinin, afet ve acil durumlara hazırlığın ve yardım kuruluşları hakkındaki şüpheciliğin bağış davranışı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disasters and emergencies occurring at unexpected moments create economic problems for both the individuals exposed and the regional administrations in every field they occur. In order to reduce or eliminate these problems, people and institutions are asked for help. It is known that these donations made under the name of helping behavior reduce the possible effects of disasters and emergencies. This study, which aims to investigate the factors affecting donation behavior of individuals in disasters and emergencies, also determines the reasons for the increases in the number of donor and donations. In this way, it is aimed to increase the amount of both donors and donations. When the studies in the literature are examined, it has been observed that studies targeting donation behavior for disasters and emergencies are lacking. This study, which is necessary due to the current insufficiency, covers only Menemen district of İzmir province due to some lack of resources. The survey was created by Tatsuya Nogami and taking expert opinions arranged and adapted to conditions in Turkey. This questionnaire form was applied through online platforms and the results were analyzed and evaluated with the SPSS 26 package program. As a result, it has been observed that examining donation behavior of individuals in disasters and emergencies positively affects donations, disaster information, disaster and emergency preparedness, and skepticism towards charities have been found to have an effect on donation behavior.