Fiscal decentralization in metropolitan municipalities: The Turkish case
Türkiye'de büyükşehir belediyelerinde mali yerelleşme
- Tez No: 671899
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
1980'den sonra, Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde sözde neoliberal dönüşüm hakim hale geldi. Neoliberal politikalar, refah devletlerini piyasa güçlerinin lehine yerinden ederek sadece ülkelerin ekonomik yapısını yeniden tasarlamakla kalmadı, aynı zamanda devlet aygıtları için yeniden yapılanma planları da öngördü. Çoğu durumda, özellikle neoliberal reformların ilk yıllarında, siyasi yapıların yerelleştirilmesi, en azından söylemsel olarak yerel otoritelerin bir şekilde güçlendirilmesine yol açan devlet yeniden yapılanma planlarının merkezinde yer alıyordu. Türkiye'de de ekonominin ve politikanın neoliberal yeniden yapılandırılması 1980'den sonra güncel bir konuydu. 2000'lerin başında, bazı ademi merkeziyetçilik önerileri geniş çapta tartışıldı ve 2004 ve 2005'te il ve belediye düzeylerinde bazı değişiklikler yapıldı. Bu dönemde yapılan yasal değişikliklerin Türkiye'deki yerel yönetim yapısının metropolitenleşmesine zemin hazırladığını iddia etmek haksızlık olmaz. Büyükşehir Belediyesi sistemi ile merkezi hükümet, ulusal politikalarını yerel düzeyde uygulama ve kontrol etme becerisini de kazanmıştır. Yerel yönetimlere ilişkin baskın söylem, yerel yönetimlerin, 2004 yılından sonra bahsedilen değişikliklerin bir sonucu olarak önemli ölçüde güçlendiğini ileri sürmüştür. Yerel yönetimlerin mali olarak güçlendirilmesi bu söylemsel tezin bir parçasıdır. Bu tez, 2014-2018 yıllarını kapsayan biçimde büyükşehir belediyelerinin mali koşullarına odaklanarak mali desantralizasyon ve güçlendirme tezini sorgulamaktadır. Analiz, büyükşehir ve ilçe düzeyindeki büyükşehir belediyelerinin bu konudaki hakim görüşün öne sürdüğü dikkate değerlikte güçlenmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After 1980, so-called neoliberal transformation has prevailed in numerous countries all around the World including Turkey. Neoliberal policies did not only redesign the economic structure of the countries by displacing welfare states in favors of market forces but also prescribe restructuring schemes for the state apparatuses. In most cases, especially in the early years of the neoliberal reforms, localization of the political structures was at the center of the state restructuration schemes leading to at least discoursively some form of strengthening of the local authorities. In Turkey too neoliberal restructuration of economy and polity was a topical issue after 1980. In the early 2000s, some decentralization schemes were widely discussed and some changes were made at the provincial and municipal levels in 2004 and 2005. It would not be unfair to argue that legal changes made during this period paved the way to the metropolitanization of local government structure in Turkey. With the Metropolitan Municipality system, the central government has also gained the ability to implement and control its national policies at the local level. The dominant discourse on local government has argued that local authorities have been strengthened considerably as a result of mentioned changes in the local government structure after 2004. Fiscal strengthening of the local authorities is part of this discursive argument. This thesis questions the fiscal decentralization and strengthening argument by focusing on the financial conditions of metropolitan municipalities covering the years between 2014-2018. The analysis shows that metropolitan municipalities at metropolitan and district levels have not been strengthened as much as the dominant view on this issue suggests.