Tasarım odaklı düşünce ve örgüt kültürü arasındaki ilişkinin ürün geliştirme ve çeşitlendirmedeki rolü: Özel mevduat bankaları üzerine nitel bir araştırma
The role of the relationship between desing thinking and organizational culture on product development and diversification: A qualitative research on private deposit banks
  1. Tez No: 671898
  2. Yazar: ECE NUR BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Küresel pazarlarda sürdürülebilir rekabet avantajı hedefleyen işletmeler rakiplerinden farklılaşmak için inovasyon faaliyetlerine odaklanmaktadır. Tasarım odaklı düşünce yaklaşımı, kullanıcıların karşılanmamış istek ve ihtiyaçlarını tespit etmeye yönelik metodolojisi ile işletmelere rekabet avantajı vaat etmekte, inovasyon çıktılarını güçlendirmektedir. Tasarım odaklı düşüncenin örgüt üyeleri tarafından içselleştirilerek yönetim pratiklerine dahil edilmesinde ve organizasyonun genel inovasyon faaliyetlerinde örgüt iklimi, organizasyon yapısı ve ulusal kültür çerçevesinde örgüt kültürü önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında tasarım odaklı düşüncede örgüt kültürünün ürün geliştirme ve çeşitlendirmeye yönelik etkilerine dair bankacılık sektöründe yedi adet özel mevduat bankasıyla gerçekleştirilen keşifsel bir analiz yürütülecektir.
Özet (Çeviri)
Businesses aiming for sustainable competitive advantage in global markets focus on innovation activities to differentiate themselves from their competitors. Design thinking approach strengthens innovation outputs and promises a competitive advantage to businesses with its methodology that identify users' unmet demands and needs. Organizational culture within the framework of organizational climate, organizational structure and national culture plays an important role in the incorporation of design thinking into management practices by the members of the organization and in the general innovation activities of the organization. In this thesis, an exploratory analysis will be conducted with seven private deposit banks in the banking sector on the effects of organizational culture on product development and diversification in design thinking.