6360 Sayılı Yasa'nın mali yerelleşmeye etkileri: Antalya İli örneği
Effects of Law No. 6360 on Fiscal Decentralization: The Case of Antalya Province
  1. Tez No: 899838
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN NACAR KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yerel yönetimlerin ne derece özerk olacağı, gelir kaynaklarının neler olabileceği, yetkileri ve sorumluluklarının neye göre belirleneceği öteden beri gerek kuramsal olarak gerekse de uygulamada tartışılmıştır. Yerel yönetim modellerinin her ülke yönetim ve mali yapısına birebir uymasa da Dünya Bankası gibi kuruluşlar başka olmak üzere, özel kuruluşlar ve akademik çalışmalar yerelleşme ve özelde mali yerelleşme alanında birçok ülkede yerel yönetimler reformu yapılmasını tavsiye etmektedir. Ülkemizde son yıllarda yerel yönetimler alanında önemli bir değişiklik de 2012 yılında yasalaşan 6360 sayılı yasa ile yapılmıştır. Bu yasa ile büyükşehir belediyesi sayısı 30'a çıkarılmış, hizmet sınırı tüm il sınırı olarak belirlenmiş ve bu illerde bulunan il özel idareleri de kaldırılmıştır. Diğer yandan 51 il de ise il özel idareleri varlıklarını devam ettirmişlerdir. Bu çalışmada 6360 sayılı yasa kapsamında mali yerelleşme unsurlarından özellikle kaynak tahsisi, görev ve yetki paylaşımı gibi konularda Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde 2012 yılı ile 2022 yılları arasında ortaya çıkan değişim ortaya konulmuştur. Ulaştığımız bulgular söz konusu yasanın Antalya ili açısından önemli bir mali ve idari avantaj sağlamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The extent to which local governments will be autonomous, what their sources of income will be, and how their powers and responsibilities will be determined have long been discussed both theoretically and in practice. Although local government models do not exactly fit the management and financial structure of every country, organizations such as the World Bank, private organizations and academic studies recommend local government reform in many countries in the field of decentralization and financial decentralization in particular. In recent years, a significant change in the field of local governments in our country has been made with Law No. 6360, which became law in 2012. With this law, the number of metropolitan municipalities was increased to 30, the service limit was determined as the entire provincial limit, and the special provincial administrations in these provinces were abolished. On the other hand, special provincial administrations continued their existence in 51 provinces. In this study, the changes that occurred in Antalya Metropolitan Municipality between 2012 and 2022, in terms of financial decentralization elements, especially resource allocation, task and authority sharing, within the scope of Law No. 6360, were revealed. Our findings show that the law in question does not provide a significant financial and administrative advantage for the province of Antalya.