Vergi hukukunda Non Bis In Idem ilkesinin uygulanması
Implementation of Non Bis In Idem principle in tax law
  1. Tez No: 671919
  2. Yazar: HANNE ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tezin amacı, Türk vergi ceza hukukunun vergi kabahatleri ve suçlarına ilişkin hükümlerini non bis in idem ilkesi çerçevesinde ele alınmasıdır. Çalışmada, Vergi Usul Kanunu hükümleri çerçevesinde vergi kabahatleri ve suçları bağlamında non bis in idem ilkesi ele alınmakta ve ana hatları ile açıklanmaktadır. Non Bis In Idem ilkesi, bir kişinin aynı fiili nedeniyle birden fazla dava açılmaması ve hüküm verilmemesini ifade etmekte olup çalışmada ilk olarak ilkeye ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında ilkenin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın kapsamı açısından vergi ceza hukukunun konusunu oluşturan vergi suç ve kabahatlerine neden olan fiiller, unsurları dikkate alınarak incelenmiştir. Ardından da, ilke Türk hukuku çerçevesinde açıklanarak Türk hukukunda vergi suç ve kabahatleri açısından non bis in idem ilkesinin uygulaması değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, Türk hukukunda vergi suç ve kabahatleri açısından non bis in idem ilkesinin uygulaması değerlendirilmiştir. Bu hususta vergi hukuku ve kabahatler hukukunda içtimaa ilişkin düzenlemeler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis examine the rules of Turkish tax criminal law concerning tax misdemeanors and tax crimes within the scope of non bis in idem principle. In this context, principle of Non Bis In Idem is handled in the context of tax misdemeanors and crimes within the framework of the Tax Procedural Law; and outlined The principle refers to the fact that more than one case can not be filed and more than one verdict can not be given on the same person based on the same act. Firstly, general information of Non Bis In Idem principle will be given. After that this principle will be evaluated in accordance with the decisions of the European Court of Human Rights. In terms of the scope of the study, the acts causing tax misdemeanors and tax crimes, which are the subject of tax criminal law, are examined by having regard to their elements. Subsequently, the principle was explained within the framework of Turkish law, and the application of the non bis in idem principle in Turkish law was evaluated in terms of tax crimes and misdemeanors. Finally, in Turkish law terms of tax crimes and misdemeanors is evaluated. In this regard, the regulations regarding joinder of crimes or misdemeanors in Tax Law an Misdemeanor Law have been discussed.