Zehebî'nin Mîzânü'l-i'tidâl'inde Kaderî râviler
Qadari narrators in Mizan al-i'tidal by Al-Dhahabi
- Tez No: 671927
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hz. Peygamber'in hadislerinin taşıyıcıları olmaları sebebiyle râvilerin güvenilirlikleri muhaddislerin dikkatle araştırdıkları hususlardan biridir. Bu araştırmanın ürünü olan cerh ta'dil ilmi dinin temel kaynaklarından kabul edilen hadislerin sıhhatinin tespitine imkan sağlaması bakımından oldukça önemlidir. Râvilerin durumunu tespit amacıyla yapılan cerh ve ta'dil faaliyetlerinin daha sonra bir araya getirildiği eserlerin bir türü de zayıf râvileri konu edinen eserlerdir. Zehebî'nin“Mîzânü'l-i'tidâl fî nakdi'r-ricâl”adlı eseri de bu tarz eserlerin en önemlilerinden biridir. Bu çalışmada, Mîzânü'l-i'tidâl'de Kaderî olduğu söylenen râviler tespit edilmiş ve bu râviler arasında Zehebî'nin sika kabul ettiği şahıslar incelenmiştir. Kaderiyye'nin bid'at ehli fırkalardan olması sebebiyle ehl-i bid'at olarak kabul edilen bu şahışlar incelenerek, adaleti itibarıyla kusurlu Kaderî râvilere ve rivayetlerine yaklaşımın pratikte nasıl olduğuna dair birtakım tespitler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reliability of the narrators is one of the issues that the hadith scholars carefully investigate, since the narrators are the bearers of the hadiths of the Prophet(pbuh). Science of jarh ta'dil which is the product of this investigation, is very important in terms of enabling the soundness of the hadiths that are accepted as one of the basic sources of the religion. One of the studies, which jarh wa ta'dil studies, which are performed to determine reliability status of the narrators, are brought together later, is the studies on weak narrators. adh-Dhahabi's study named“Mizan al-I'tidal fi Naqd ar-Rijal”is one of the most important studies in this field. In this study, narrators that are indicated as Qadari in Mizan al-I'tidal fi Naqd ar-Rijal are determined, and the ones which adh-Dhahabi accepted as thiqa (reliable narrator) among these narratos are examined. These individuals who are accepted as Ahl'i bid'ah, since Qadariyah is one of the people of bid'ah, have been examined and some determinations have been made about how the approach to the imperfect Qadari narrators and narrations in terms of integrity is in practise.