Kınık'taki Türk dönemi mimari eserler
Architerctural monuments of Turkish era in Kinik
- Tez No: 671926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜÇHAN BUBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Çalışmamız sırasında Kınık'taki Türk Dönemi Mimari Eserler adı altında, Kınık ilçesi ve köylerinde 9 cami, 2 han, 3 hamam, 2 su kemeri, 7 çeşme, 3 köprü olmak üzere toplam 26 eser yerinde incelenmiş ve hakkında araştırma yapılmıştır. Ayrıca günümüzde ayakta olmayan 1 cami, 1 han ve 1 çeşme arşiv kayıtlarından tespit edilmiştir. Tez çalışmamızda veriler, söz konusu örneklerin türleri ve mimari özellikleri dikkate alınarak katalog düzeninde kaydedilmiştir. Araştırmamızda, yapıların tarihi, mimari, plan, malzeme ve süsleme özellikleri üzerinde durularak ele alınmaya çalışılmıştır. Eserlerin tamamı Osmanlı döneminde, XVII. yüzyıl ile XX. yüzyılın ilk çeyreği arasında inşa edilmişlerdir. Örneklerin hepsinde kurgu, malzeme, teknik, mimari elamanlar ve süslemeler, yapıldıkları dönemin genel özelliklerini bölgeye özgü biçimde yansıtırlar. Birçok yönden diğer taşra bölgelerdeki Türk mimarisi ile benzerlik gösterirler. Camiler, ilk inşa edildikleri planları ile ayakta kalmış fakat bazı örneklerde son cemaat yeri, minare, mihrap, minber gibi bazı kısımlarda değişiklikler olmuştur. Araştırmamızda bu değişiklikler tespit edilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the time of our study, totally 25 constructions under the name of 'Turkish Era Architectural Monuments in Kınık', including 9 mosques, 1 khan, 3 hammams, 2 aqueducts, 7 fountains and 3 bridges were inspected on their sites and than researched about. In addition, 1 mosque, 1 khan and 1 fountain, which are not standing today, have been identified from the archive records. In our tesis, the knowladges are recorded as index layout, order considering typical and architectural features of samples. In our research, tried to be discussed with emphasis on historical, architectural, plan, material and ornamental features of the structures. All monuments were built between XVII. century to first quarter of the XX. century in Ottoman period. In all samples, the construction, materials, techniques, architectural elements and ornamentations reflect the general characteristics of the period in which they were made in region specific manner. In many ways, They are similar to the works of other countrysides under Turkish architecture. Mosques have survived with their present plans, but under several samples, in over time there have been changes to some parts of as porticos, minarets, mihrabs and minbars. In our study, these changes were identified and discussed.