Ekonomik kriz ve toplumsal yansımaları: 2001 Türkiye esnaf eylemleri örneği
The economic crisis and its social reflections: 2001 tradesmen rallies in Turkey
- Tez No: 671929
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye ekonomisinde sermaye hareketlerinin serbest bırakılması ile birlikte çeşitli krizler yaşanmıştır. Ekonomik sorunların ortaya çıkarmış olduğu gelir dağılımındaki çarpıklık, toplumsal eşitsizlikler, işsizlik, enflasyon, sosyal güvenlik gibi birçok sorundan olumsuz etkilenen bireylerin tepkilerini, itirazlarını, fikirlerini dile getirmeye çalıştığı protesto hareketleri görülmüştür. Bu çalışmada ekonomik krizler ya da ekonomide meydana gelen daralmaların esnaf ve zanaatkârlar üzerindeki etkisi ele alınmıştır ve 2001 yılında Türkiye'de gerçekleşen ekonomik krizin yol açtığı esnaf eylemleri incelenmiştir. Çalışmada“göreli yoksunluk”ve“kaynakların mobilizasyonu”isimli perspektifleri esas alınmıştır. Bu iki perspektif bireylerin protesto gösterileri düzenlemeleri ya da protestolara katılım sağlamalarında ekonomik sorunların birincil derecede etkili olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu çalışmada, ilgili varsayımdan yola çıkılarak ekonomik krizlerin neden olduğu sorunların esnaf ve zanaatkâr üzerindeki ekonomik ve sosyal yansımaları esnaf eylemleri analiz edilerek incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Various crises have been experienced in the Turkish economy with the liberalization of capital movements. There have been protest movements where individuals who are adversely affected by many problems such as distortion in income distribution, social inequalities, unemployment, inflation, and social security caused by economic problems, try to express their reactions, objections and opinions. In this study, the effects of economic crises or recessions in the economy on tradesmen and artisans are discussed and the actions of tradesmen caused by the economic crisis that took place in Turkey in 2001 are examined. The perspectives of“relative deprivation”and“resource mobilization”are based on in the study. These two perspectives are based on the assumption that economic problems are primarily effective in organizing or participating in protests. In this study, based on the related assumption, the economic and social reflections of the problems caused by the economic crises on the tradesmen and craftsmen have been analyzed by analyzing the actions of the tradesmen.