Güft-i Vasfi (inceleme-metin)
Güft-i Vasfi (analysis-text)
  1. Tez No: 671930
  2. Yazar: AYTEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EGÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 532
Özet
Vasfî, klasik Türk edebiyatının güç kaybettiği, değişime maruz kaldığı XIX. asrın ilk yarısında yaşamış bir şairdir. Bu tezde, kaynaklarda hakkında bilgi bulunamayan Vasfî'nin, hayatı ve edebî kişiliği, şiirlerinden yola çıkılarak aydınlatılmaya çalışılmıştır. II. Mahmûd devrinde yaşadığını öğrendiğimiz Vasfî, Osmanlı Devleti'ndeki paşa, vezir, ayân, muhafız, kapıcıbaşı, bina emini, hoca ve tekke şeyhi gibi pek çok kişiye şiir yazmıştır. Rumeli'de pek çok bölgede bulunduğu ve İstanbul'a geldiği şiirlerinden öğrendiğimiz diğer bilgiler arasındadır. Tasavvufî açıdan zengin bir eseri olan Vasfî'nin, şiirini okuyanları Rifâî tekkesine çağırması, onun bu tarikatı benimsediğini göstermektedir. Vasfî'nin elimizde bulunan tek eseri üzerinde çalıştığımız Güft-i Vasfî'dir. Eserin bilinen tek nüshası İstanbul Sadberk Hanım Müzesi Kütüphanesindedir ve S.H.M.H.K Yaz.335 arşiv numarasıyla kayıtlıdır. Klasik bir düzene sahip olmayan eserde 210 şiir bulunmaktadır. O, şiirlerinin tamamında Vasfî mahlasını kullanmıştır. Dönemin edebiyatında görülen şekil ve muhtevadaki değişim, Vasfî'nin şiirlerine de yansımıştır. Bu çalışma ile Güft-i Vasfî'deki şiirler Latin harflerine aktarılarak şekil ve muhteva açısından incelenmiş, böylelikle divan edebiyatına ait bir eser gün yüzüne çıkarılmış ve müellifi Vasfî'nin Türk kültür ve edebiyatındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vasfi was a poet who lived in the first half of the 19th century where classical Turkish literature lost it is power and was subject to change. In this thesis, the life and literary personality of Vasfi, whose record can not be found in the sources, is aimed to be enlightened through his poems. Vasfi, who we learned that lived during the reign of Mahmud II, wrote poetry for many people such as pasha, vizier, proprietor, guard, chief warder, construction official, hodja and tekke sheikh. It is among other information we have learned from his poems that he had been in many places in Rumelia and came to Istanbul. The fact that Vasfi, who had a rich Sufistic work, invited the readers of his poem to Rifai lodge, demonstrates that he adopted this sect. The only work of Vasfî that we have is Güft-i Vasfî that we are studying on. The only known copy of the work is in the Istanbul Sadberk Hanım Museum Library and registered with S.H.M.H.K Yaz.335 archive number. There are 210 poems in the work, which does not have a classical order. He used the pseudonym Vasfî in all of his poems. The shift in the structure and content that appear in the literature of the period was reflected in Vasfi's poems. With this study, poems in Güft-i Vasfî were transferred to Latin letters and examined in terms of structure and content, thus, a work belonging to Divan Literature has been brought out to the surface and the position of it is writer, Vasfi, in Turkish culture and literature has been tried to be designated.