Çalışan gebelere yönelik tutum ölçeği: Ölçek geliştirme çalışması
The scale of attitudes towards working pregnant women: Scale development study
- Tez No: 671953
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çalışan gebelere yönelik tutumun belirlenmesinde ulusal ve uluslararası çalışmalarda kullanılmak üzere standart, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Yöntem: Bu araştırma metodolojik yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan 242 hemşire ve 119 doktorun katılımıyla gerçekleşmiştir. Verilerin analizi için SPSS ve AMOS paket programından yararlanılmıştır. Ölçeğin geliştirilmesi için geçerlik analizleri kapsamında; (1) uzman görüşleri ve Kendal W uyumluluk testi ile kapsam geçerliği, (2) Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) katsayısı, Barlett küresellik testi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile yapı geçerliği, (3) Ateşman okunabilirlik formülü ile okunabilirlik analizi yapılmıştır. Güvenirlik analizleri kapsamında; (1) Cronbach alfa güvenirlik katsayısı ve madde toplam istatistikleri ile iç tutarlılık analizi, (2) test-tekrar test uygulanarak person momenler çarpımı korelasyon katsayısı (r) ile kararlılık analizi yapılmıştır. Bulgular: Hazırlanan 49 maddeli taslak ölçek uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. KGİ skoru 0.80'in altındaki maddeler ölçekten çıkarılarak 44 maddeye indirilmiştir. Uzman görüşleri istatistiksel olarak orta düzeyde anlamlı bulunmuştur (KW=0.25 p=0.15).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to develop a standard, valid and reliable measurement tool to be used in national and international studies in determining the attitude towards working pregnant women. Method: This research has been carried out by methodological method.The research was carried out with the participation of 242 nurses and 119 doctors working at the Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center. SPSS and AMOS package program was used for data analysis. In order to develop the scale, within the scope of validity analysis; (1) content validity with expert opinions and Kendal W compatibility test, (2) construct validity with Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) coefficient, Bartlett's test of sphericity, explanatory and confirmatory factor analysis, (3) the readability with the Ateşman readability formula. Those performed within the scope of reliability analysis; (1) internal consistency analysis with cronbach alpha reliability coefficient and item total statistics, (2) test-retest reability with pearson product-moment correlation (r). Results: The draft scale with 49 items was evaluated by experts. Items with a CVI score below 0.80 were removed from the scale and reduced to 44 items. Expert opinions were found to be statistically significant (KW=0.25, p=0.15).