Amasya – Aydınca Karayolu Tüneli yapımında karşılaşılan mühendislik jeolojisi problemlerinin değerlendirilmesi ve maliyetlere etkilerinin araştırılması
Evaluation of engineering geological problems encountered during the construction of Amasya – Aydınca Highway Tunnel and investigating the impact on costs
- Tez No: 671952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÜNDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İstanbul Üniversitesi–Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Amasya ile Tokat illeri arasında ulaşımı rahatlatma açısından katkı sağlayacak Aydınca Tünellerinin yapım aşamasında karşılaşılan kazı problemleri mühendislik jeolojisi bakış açısıyla değerlendirilmiş ve bu problemlerin proje maliyetlerine etkileri tartışılmıştır. Bu bağlamda, tünel güzergahı ve çevresini içine alan bölgenin jeolojik özellikleri, söz konusu tünelin içinden geçtiği kaya birimleri göz önüne alınarak incelenmiştir. Çalışma alanını kapsayan Aydınca (Amasya) ve yakın çevresinde, Permo-Triyas yaşlı Turhal Grubu'na ait çeşitli derecelerde ayrışmaya uğramış Grafit Şist birimi yaygın olarak gözlenmektedir. Türkiye Deprem Bölgeleri haritasına göre de 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde olduğu bilinen bölgede tektonik açıdan aktif ve pasif fayların etkin olduğu çalışma süresince yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. Aydınca Tünellerinin kazıldığı bölgedeki jeolojik unsurların mühendislik jeolojisi özelliklerinin araştırılması sırasında, tünel çalışmaları için ön çalışmalarda yapılmış olan jeolojik ve jeoteknik etütler incelenmiştir. Ardından, belirlenen kaya birimleri ile kaya kütle özellikleri ve tüneller için önerilen kazı ve destek sistemleri değerlendirilmiştir. Ayrıca tünel kazı çalışmaları sırasında tünel aynalarında yerinde gözlemler ile kaya kütle sınıflamaları hazırlanmıştır. Tünel içinde yapılan çalışmalarda tünel kazısı sırasında aşırı sökülme, farklı boyutlarda deformasyonlar ve su girişi problemlerinin geliştiği belirlenmiştir. Ayrıca tez kapsamında değerlendirilen tünel kısımlarında, ön çalışmalarda önerilen destek sistemlerinin yetersiz kalması nedeniyle farklı destekleme sistemleri uygulanmış ve tünel kazısı sırasında yer yer yerinde anlık çözüm önerileri de geliştirilmiştir. Tüm bu çalışmalar ile birlikte tez kapsamında tünel çalışmalarına ait ilerleme hızları belirlenmiş ve gelişen problemlerin ilerleme hızına etkisi ortaya konmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile tünel yapım sürecinde, meydana gelen problemlerin proje maliyetlerine etkileri belirlenerek olası benzer problemler yaşanabilecek projeler için kaynak niteliğinde bir çalışma olması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study prepared as a Master's Thesis in Istanbul University - Cerrahpaşa Graduate Education Institute, the Aydınca Tunnels, which will contribute to the transportation between Amasya and Tokat provinces, were evaluated from an engineering geology perspective and their effects on the project costs were evaluated. In this context, the geological features of the region including the tunnel route and its surroundings, and the rock units through which the tunnel passes, were evaluated. In Aydınca (Amasya) and its vicinity, covering the study area, the graphite schist unit belonging to the Permo-Triassic aged Turhal Group, which has been weathered to various degrees, is widely observed. Turkey Earthquake Regions map according to the 1st and 2nd degree earthquake in the region known to be in the region It has been observed during the studies that the region has tectonically active and passive faults. During the investigation of the engineering geology features of the geological elements in the region where Aydınca Tunnels were excavated, the geological and geotechnical studies conducted in the preliminary studies for the tunnel studies were examined. Then, the determined rock units, rock mass properties and excavation and support systems proposed for tunnels were evaluated. In addition, rock mass classifications were made with on-site observations on tunnel mirrors during tunnel excavations. During the work carried out in the tunnel, it was determined that overbreak, deformations of different sizes and water intake problems developed during the tunnel excavation. In addition, due to the insufficiency of the support systems suggested in the preliminary studies in the tunnel sections evaluated within the scope of the thesis, different support systems were applied and instant solutions were developed in place during the tunnel excavation. With all these studies, the progress rates of tunnel works were determined within the scope of the thesis and the effect of developing problems on the progress rate was revealed. With the evaluation of the data obtained, it is aimed to be a source of work for projects where possible similar problems may occur by determining the effects of problems occurring in the tunnel construction process on project costs.