Kan beyin bariyeri gelişiminin gestasyonel diabetes mellitus'da incelenmesi
Investigation of blood brain barrier development in gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 671959
  2. Yazar: PINAR AKOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ERBİL, PROF. DR. BEKİR UĞUR ERGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma postnatal gebelik diyabetinde kan beyin bariyerinin gelişimini incelemek amacıyla yapıldı. 18 adet dişi fare ve elde edilen 63 adet yavru kullanıldı. Dişi fareler Kontrol, Sham ve Gebelik Diyabeti olmak üzere rastgele 3 gruba ayrıldı. Katıma alınan deneklerin normal doğum süreleri beklendi. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadı. Sham grubundaki deneklere gebeliklerinin 5. gününde intraperitoneal sodyum sitrat buffer uygulaması yapıldı. Gebelik Diyabeti grubundaki deneklere gebeliklerinin 5. gününde 40 mg/kg streptozotosin uygulandı. Dişilerden elde edilen yavrular, her grupta 7 denek olacak şekilde P:0, P:7 ve P:21 günlerinde beyin dokuları alındı. 5 m'lik seri kesitler alınarak histolojik ve immunohistokimyasal olarak incelendi. Çalışma grubumuz tarafından geliştirilen semi-kantitatif bir yöntemle prefrontal kortekste hücre sayımı yapıldı. Sonuçta, Gebelik Diyabeti grupları Sham ve Kontrol grupları ile karşılaştırıldığında maternal diyabetin prefrontal kortekste hücre sayısını anlamlı olarak azalttığı görüldü. Çalışmamızda kan beyin bariyerinin endotel hücrelerinin, sıkı bağlantı kompleksleri olan VE-Kaderin-5 ve Klaudin-5 immunhistokimya boyamalarında Gebelik diyabetin bu moleküllerin ifadesini anlamlı olarak azalttığı gözlendi. Astrosit işaretlemesinde Aqp-4 boyaması sonucundaysa anlamlı azalma gösterildi. Perisit hücrelerinde maternal diyabetin bir etkisi bulunmadığı gözlendi. Bu sonuçlara göre gebelik diyabetinin yeni doğanda kan beyin bariyeri gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve geçirgenliğini artırdığını ön görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the development of the blood brain barrier in postnatal gestational diabetes. 18 female mice and 63 offspring obtained were used. Female mice were randomly divided into 3 groups as Control, Sham and Gestational Diabetes. Normal birth periods of mice mated were expected. No application was made to the control group. Intraperitoneal sodium citrate buffer was administered to mice in the sham group on the 5th day of their pregnancy. 40 mg / kg streptozotocin was administered to mice in the Gestational Diabetes group on the 5th day of their pregnancy. Brain tissues were taken from the offspring from the females at P: 0, P: 7 and P: 21 days, with 7 subjects in each group. Serial sections of 5 μm were taken and examined histologically and immunohistochemically. Cell count was made in the prefrontal cortex with a semi-quantitative method developed by our study group. As a result, when Gestational Diabetes groups were compared with Sham and Control groups, it was observed that maternal diabetes significantly decreased the number of cells in the prefrontal cortex. In our study, it was observed that gestational diabetes significantly decreased the expression of these molecules in the immunohistochemistry staining of VE-Kaderin-5 and Klaudin-5, which are tight junction complexes of endothelial cells of the blood brain barrier. Significant decrease was shown in astrocyte marking as a result of Aqp-4 staining. It was observed that maternal diabetes had no effect on pericyte cells. According to these results, we predict that gestational diabetes has negative effects on the development of the blood brain barrier in the newborn and increases permeability.