Kuşadası'ndaki 5 yıldızlı otel çalışanlarının etik duyarlılıklarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the ethical sensitivity of 5-starhotel employees in Kuşadası
- Tez No: 671963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA EĞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Etik, geçmişten günümüze kadar üzerinde sürekli tartışılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Etik ulusal ve uluslararası düzeyde birçok disiplin ile yakından ilgilidir. Özellikle turizm gibi birçok ulusun bir araya geldiği bir endüstri açısından değerlendirildiğinde önemi son derece ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada 5 yıldızlı otel çalışanlarının etik duyarlılık düzeyleri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma yapılırken ikincil veri kaynaklarından literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın ana kütlesi; Türkiye'deki 5 yıldızlı otel çalışanları olarak belirlenmiş, ana kütleyi temsili için ise Kuşadası'ndaki 5 yıldızlı otel çalışanları örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmanın temel amacı Kuşadası'ndaki 5 yıldızlı otel çalışanlarının etik duyarlılık düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın alt amacı ise çalışanların etik duyarlılık düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın sonucunda etik duyarlılık düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Turizm alanında etik duyarlılığa ait çalışma olmaması nedeniyle çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca çalışmanın sonucunun ve bulgularının yeni yapılacak çalışmalara ışık tutacağı ön görülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Etik, Etik Duyarlılık, Turizmde Etik, Turizmde Etik Duyarlılık
Özet (Çeviri)
Ethics is a subject that has been constantly discussed from the past to the present. Ethics is closely related to many disciplines at the national and international level. Especially when it is evaluated in terms of an industry such as tourism where many nations come together, its importance becomes extremely evident. In this study, it was aimed to determine the ethical sensitivity levels of 5-star hotel employees. While conducting the research, a literature review was made from secondary data sources. The main mass of the study; It was determined as the employees of the 5-star hotels in Turkey, and the employees of the 5-star hotels in Kuşadası were determined as the sample for the representation of the main mass. The main purpose of the research is to determine the ethical sensitivity levels of the employees of the 5-star hotels in Kuşadası. The sub-purpose of the study is to reveal whether the ethical sensitivity levels of employees differ according to demographic characteristics. As a result of the research, it was determined that ethical sensitivity levels differ according to demographic characteristics. Since there is no study of ethical sensitivity in the field of tourism, it is thought that the study will contribute to the literature. In addition, it is foreseen that the results and findings of the study will shed light on new studies. KEYWORDS: Ethic, Ethical Sensitivity, Ethics in Tourism, EthicalSensitivity in Tourism