Üst ekstremite kısa anketi'nin Türkçe'ye uyarlanması, duchenne muskuler distrofi tanılı hastaların üst ekstremite fonksiyonu ile üst ekstremite ağrısı ve kas sertliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Develop to Turkish version of the upper limb short questionniare, to assess the relationship between upper extremity function and upper extremity pain and muscle stiffness in patients with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 671962
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Üst Ekstremite Kısa Anketi (ÜEKA)'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yapmak ve ÜEKA ile Duchenne Musküler Distrofi (DMD) tanılı bireylerin üst ekstremite fonksiyonu ile üst ekstremite ağrısı ve kas sertliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya DMD tanısı almış 41 birey dahil edildi. Üst ekstremite fonsiyonel seviyeleri Brooke Üst Ekstremite Sınıflaması (BÜEFS) ile, alt ekstremite fonksiyonel seviyeleri Vignos Skalası ile değerlendirildi. Üst ekstremite fonksiyon, ağrı ve kas sertliği ÜEKA kullanılarak değerlendirildi. Ölçeğin geçerliliğinin belirlenebilmesi için ABILHAND-Kids arasındaki korelasyon incelendi. İç tutarlılığın belirlenebilmesi için Cronbach alfa değeri hesaplandı. Test-tekrar test güvenilirliğinin belirlenebilmesi için ilk değerlendirmeden iki hafta sonra ikinci değerlendirmeler yapıldı ve“Intraclass Correlation Coefficient (ICC)”değeri hesaplandı. Bulgular: Bireylerin yaş ortalaması 10,45±0,80 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to analyze the validity and reliability of The Upper Limb Short Questionniare (ULSQ), which assess upper extremity function, pain and muscle stiffness in patients with Duchenne Muscular Dystropy (DMD) and examine the relationship between functional level and upper extremity function, pain and muscle stiffness. Methods: A total of forty-one patients with DMD were included in the study. Upper extremity functional levels were assessed with Brooke Upper Extremity Functional Rating Scale, lower extremity functional levels were assessed with Vignos Scale. The correlation between the ULSQ and ABILHAND-Kids was examined to determine validation. The Cronbach alpha value was calculated to determine internal consistency. In order to determine test-retest reliability,“Intraclass Correlation Coefficient (ICC)”value was calculated.