Küçük ve orta ölçekli işletmelerde pazarlama amaçlı sosyal medya kullanımı ve işletme üzerine etkileri
The use of social media marketing by small and medium enterprises and its impact on the business
- Tez No: 671975
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnternetin ortaya çıkması ve bununla birlikte teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren sosyal medya kavramı tüm dünyada ve ülkemizde her geçen gün önemini artırmaktadır. Sosyal medya günümüzde iletişim, alışveriş, eğitim, tanıtım, pazarlama ve daha birçok alanda birçok kişi, kurum ve organizasyonlara çeşitli çözümler sunan önemli bir araçtır. Bu bağlamda sosyal medya pazarlaması KOBİ'ler için sunduğu çözüm ve fırsatlar açısından büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı KOBİ'lerin sosyal medya pazarlamasını benimsemeleri ile ilişkili faktörleri ortaya koymak ve sosyal medya pazarlamasının işletme üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu amaçla 800 KOBİ'ye teknoloji kabul modeline dayalı bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler çeşitli istatistik yöntemler ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda algılanan fayda, kolaylaştırıcı koşullar ve maliyet değişkenlerinin sosyal medya pazarlamasını anlamlı bir şekilde etkilediği, algılanan kullanım kolaylığının ise anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca sosyal medya pazarlamasının işletme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the Internet and the development of technology, the concept of social media has entered our lives and its importance continues to increase every day in the world and in our country. Social media is an important tool that offers various solutions to many people, institutions and organizations in communication, shopping, education, promotion, marketing, and many other fields. In this context, social media marketing is of great importance in terms of the solutions and opportunities it offers for SMEs. The aim of this study is to reveal the factors associated with SME's adoption of social media marketing and to determine the impact of social media marketing on the business. For this purpose, a survey which is developed based on technology acceptance model has been applied to 800 SMEs and the collected data are analyzed using several statistical techniques. As a result of the analyses, it was seen that perceived benefits, facilitating conditions, and cost variables have a significant effect on social media marketing, while perceived ease of use does not have an effect. In addition, it was found that social media marketing has a significant effect on the business.